Holuby má v Mostě na balkoně kde kdo. Poštolky v truhlíku na květiny jenom Mostečan Toman Gabriel. Samička se společně se svými mláďaty uhnízdila ve čtvrtém patře panelového domu, a to přímo v centru Mostu.

„Hodně kvůli zaměstnání cestuji. Byli tu už vloni, když jsem se pak vrátil z Německa, plavalo v truhlíku na balkoně několik vajíček. Déšť je vyplavil a znehodnotil. Než jsem odjel na další cestu, trochu jsem truhlíky poupravil, to kdyby se vrátili. Když jsem se opět ocitl doma, nevěřil jsem vlastním očím. Z truhlíku na mě koukalo pět maličkých hlav a nad nimi hlídala samice,“ popisuje své nevšední spolubydlící pan Gabriel.

Dravcům se na balkoně očividně daří a ve svém novém obydlí jsou spokojeni. „Samice se o ně opravdu stará, každou chvíli jim sem ona nebo samec nosí potravu,“ dodává překvapený nájemník ve chvíli, kdy táta samec přistává na balkoně s hrabošem v zobáku. Při krmení má umělohmotný truhlík co dělat, aby zápolení malých poštolek vydržel. Jakmile se však o jídlo poperou, je zase klid, jen občas jeden z pěti sourozenců vyzkouší, jaké umí vydávat zvuky.

Dům ve Vrchlického ulici se nyní zatepluje, a tak musí opeření krasavci pryč do bezpečí. „Už se tady byli podívat pracovníci magistrátu. V pondělí se mi mají ozvat a dohodneme se, co s nimi teď bude. Jestli je umístit na jiné místo či je třeba dát do útulku v Mostě, kde jsou na to připravení. V tom provizorním truhlíku už by stejně nemohli být dlouho. Rychle rostou a už teď se tam skoro nevejdou,“ říká Mostečan