Loni v tuto dobu magistrát obdržel od veřejnosti už čtyři nominace. Letos mají lidé s hledáním osobností větší problémy. Jakoby už výrazní sportovci, pedagogové, umělci, lékaři, manažeři, politici nebo vědci neexistovali. Nebo klesá o cenu zájem?

Někteří Mostečané přiznávají, že neznají žádné vhodné kandidáty. Doporučují pro snadnější výběr vznik kandidátní listiny jako při volbách.

„Opravdu nevím, koho bych navrhla. Takových lidí je v Mostě málo,“ říká 20letá Mostečanka Kateřina Krásová. „Určit nějakou osobnost je těžké. Bylo by pro nás jednodušší, kdyby někdo udělal seznam a podle něj bychom mohli osobnost vybrat,“ tvrdí 33letý Stanislav Škudrna z Mostu.

Někteří mají jasno. „Já bych bez váhání dala cenu senátorovi Vlastimilu Balínovi,“ prohlásila seniorka Věra Parvásková. „Já bych navrhl pana Lubomíra Janderu, je to trenér hokejistů a bývalý hráč,“ řekl 16letý student Richard Ptáček. „Chtěla bych navrhnout naši pani učitelku Mirku z mateřské školy v ulici Zahradní, protože je naprosto skvělá a děti ji milují,“ uvedla 38letá Kateřina Klepišová.

Magistrát, který návrhy přijímá, je v klidu. Uzávěrka nominací je v květnu, v mimořádných případech radnice uzná i pozdější nominace. Podle mluvčí úřadu Aleny Sedláčkové bývají lidé aktivnější na poslední chvíli před blížící se uzávěrkou. „Návrhy lze posílat i elektronickou poštou,“ upozornila.