Dohody podle všech stran nejsou koaliční. Předseda krajské ODS Jiří Šulc podotkl, že koaliční smlouva by do rozhodování o věcech řízení kraje pouštěla jen strany, které jí podepsaly. ČSSD však prý bude jednat o návrzích s více stranami.

Šéf krajské sociální demokracie Petr Benda sdělil, že dohoda zajišťuje plnění hlavních bodů programu strany. A to například rušení poplatků ve zdravotnictví, převod akciové společnosti Krajská zdravotní na neziskovou organizaci nebo podporu učňů. Dohoda řeší i problematiku limitů těžby hnědého uhlí. Sociální a občanští demokraté se zavázali k tomu, že budou brát ohled na názor obyvatel Ústeckého kraje.

Na tom, jak zrušit poplatky v pěti krajských nemocnicích, se však strany ještě nedomluvily. Šulc řekl, že podpoří jen takový návrh, který bude ekonomicky výhodný a v souladu se zákonem.

Podle Bendy se už nyní připravují změny ve vedení Krajské zdravotní, ale i v jednotlivých nemocnicích. „Jestli to bude takové zemětřesení, které otřáslo zdravotnickými zařízení ve Středočeském kraji nevím,“ dodal Benda.

Sociální demokraté podepsali smlouvu se stejnými ustanoveními také s přeběhlíkem Mirko Bernasem. Ten novinářů tvrdil, že jeho odchod z hnutí Severočeši.cz nebyl sběhnutím. Prý ho k tomu přiměly i výhružky a vydírání, kterému i v současné době čelí.

Bernas však obvinění odmítl specifikovat. Údajně se ještě kvůli tomu neobrátil ani na policii.