„Vzal jsem, co bylo k mání,“ vzpomíná na těžké období svého života bývalý manažer Vladimír Vagaši, který zažil nezaměstnanost. V 90. letech vše vypadalo dobře: spoluzakládal akciovou společnost Murom tehdy vlastnící stejnojmenný mostecký hotel a k obavám nebyl důvod. Jenže po třinácti letech se s nástupem nového majitele vedení rozpadlo a Vladimír byl rok a půl nezaměstnaný.

Nechtěl skončit jako invalidní důchodce a měl štěstí. Dostal se do projektu Kredit dotovaném úřadem práce a Evropskou unií a začal pracovat v Podkrušnohorském technickém muzeu u Kopist. Po roce, letos v květnu, tam dostal stálé zaměstnání. Dalších 9 354 nezaměstnaných z Mostecka na svou šanci teprve čeká. Volných míst je stále málo. Na jedno neobsazené připadá 24 uchazečů z evidence úřadu práce. A nezaměstnanost v červenci na Mostecku mírně vzrostla, přestože optimisté očekávali pokles.

„Ve srovnání s loňským rokem není tolik sezónních prací a ani se neobjevili noví investoři, kteří by přijímali větší počet zaměstnanců,“ sdělila včera Deníku mluvčí krajského úřadu práce Eva Maříková.

Několik firem, které budují své továrny v průmyslové zóně Triangle mezi Mostem a Žatcem, ještě nemají na trh práce výraznější vliv. Plánované nábory dělníků a techniků by podle úřadu mohly příznivě ovlivnit vývoj zaměstnanosti až v příštím roce.

Z pohledu volných míst a soupeření o ně je na tom hůř Děčínsko, kde na jedno volné místo připadá 39 klientů úřadu práce (na Litoměřicku jen 8). Mostecko však stále zůstává regionem s nejvyšší mírou registrované nezaměstnanosti: 15,9 procenta.

Přesto je na tom Mostecko lépe než loni v létě, kdy míra nezaměstnanosti byla 16 procent a nezaměstnaných 9 660.

Nejhorší byly pro Mostecko roky 2002 až 2005, kdy se počet lidí bez práce držel mezi 14 tisíci a 15 tisíci.