Tyto zkoušky byly výsledkem dlouhodobé práce zaměstnanců věznice, kdy v rámci výuky základů práce na PC připravovali odsouzené na závěrečný test. Příprava trvala od dubna do listopadu.

Pod vedením vychovatelů Stanislava Šlosera a Jaroslava Rybky, kteří výuku organizačně vedli v délce 120 hodin, odsouzení absolvovali programový celek, který byl zaměřen na základy informačních technologií, práci s počítačem a dokonce práci s grafikou.

„Měl jsem smíšené pocity z celého prostředí. Myslím, že kurzy jsou praktické a výsledky zúčastněných byly velmi dobré. Po propuštění na svobodu se totiž počítačovým technologiím nevyhnou, pokud se chtějí zařadit do společnosti. Byl jsem překvapen, jak skvěle byli připraveni na test. Jeden z nich měl dokonce nadprůměrné výsledky," řekl Jaroslav Šindler, který vězně přezkušoval.

Věznice pořádá několik kurzů a dalším je třeba kurz obsluhy motorové pily nebo křovinořezu. „ Učíme je také pracovat s keramikou. Moc dobře ví, že jim to k něčemu bude. I když byl kurz počítačů dobrovolný, všichni ve svém volném čase učili. Kurz trval půl roku a byl zakončen závěrečným testem," uvedl tiskový mluvčí věznice Ondřej Kroupa. Odsouzení na závěr poděkovali přítomnému zkušebnímu komisaři i vychovatelům za perfektní přípravu.

MILOSLAVA PÜSCHELOVÁ