Na Mostecku je 63 zubařů, z toho jich 59 pracuje. Dvě třetiny z nich jsou však již v důchodovém věku. Nové klienty přijímají pouze v Paracelsu v chemických závodech a jedna lékařka z Mostu.

Počet zubařů na Mostecku je podle předsedy krajské stomatologické komory Pavla Cee žalostný. „Zubařů je na Mostecku opravdu velmi málo. Pojišťovnu na tento problém upozorňuji již deset let. Nedávno jsem se obrátil i na primátora, Do dnešního dne však nebylo vyhlášeno žádné výběrové řízení,“ sdělil MUDr. Pavel Cee.

Už v tuto chvíli chybí po celé České republice několik stovek zubařů. Ve čtyřech krajích dokonce na žádného volného stomatologa vůbec nenarazíte. Přijmout vás musí pouze k akutnímu ošetření

V několika následujících letech navíc řada z těch, kteří dnes ještě ordinují, odejde do důchodu. Podle odhadů České stomatologické komory bude zubařů v roce 2020 už zásadní nedostatek.

„Zájemců o studium je přitom dost, problém je jinde. Fakulta na nás nedostává od státu dostatečné dotace, a proto nemůže přijmout tolik studentů,“ uvedla studentka zubního lékařství Iva Novotná. Studium jednoho studenta zubního lékařství stojí ročně 180 tisíc korun. Stomatologické fakulty ale dostávají dotaci jen 120 tisíc korun. „U studia zubařiny je potřeba specifické vybavení. Nejdražší jsou zubařská křesla,“ vysvětlil finanční náklady lékař Zdeněk Mareš.

Počet sídel, kde některý zubař dnes přijímá nové pacienty, je 148. Ve srovnání s počtem obcí v celé České republice je to ale číslo zcela zanedbatelné. V Česku je totiž 6249 obcí a měst. To znamená, že zubař přijímá nové pacienty jen v každé čtyřicáté druhé obci.