V okrese Most se začala scházet nová zastupitelstva. Z měst a větších obcí už znají své starosty a místostarosty v Meziboří, Horním Jiřetíně, Hoře Svaté Kateřiny, Lomu, Bečově a Obrnicích. Příští týden budou volit vedení města litvínovští zastupitelé, mostečtí na termín ustavujícího zasedání ještě čekají.

Venkov nedotčený žalobami má náskok. Post starosty Obrnic bez problémů obhájil Stanislav Zaspal z ODS, místostarostou je opět Josef Karas (ODS). Do rady se vrátila bývalá starostka Drahomíra Miklošová (ODS) a pětku radních doplnili Vladimíra Strolená (nezávislá za ODS) a Miroslav Caba (Pro sport a zdraví). ODS, která komunální volby vyhrála potřetí v řadě, získala osm křesel v 15členném zastupitelstvu a na spolupráci se dohodla se čtyřmi zastupiteli ze sdružení Pro sport a zdraví. Opozici tvoří ČSSD.

Obrnice chystají další investice. „V ulici Nádražní chceme s pomocí dotace vybudovat nové zázemí pro obecní technické služby. Náklady se odhadují na víc než 13 milionů korun,“ řekl starosta. Vedení obce také plánuje revitalizaci starého fotbalového hřiště, aby se stalo společenským centrem.

Jiřetín řeší uhlí i kupu dětí

V Horním Jiřetíně, kde volby vyhrálo s 56 procenty hlasů sdružení Strany zelených a nezávislých, dalo zastupitelstvo znovu důvěru starostovi Vladimíru Buřtovi, místostarostou je Jiří Beneš.

Město, v němž většina voličů hlasovala pro budoucnost bez rozšiřování těžby uhlí, se chce dále rozvíjet a posilovat infrastrukturu. „Protože máme hodně dětí, připravujeme zkapacitnění školy, kde chceme udělat půdní vestavby a bezbariérový přístup,“ uvedl starosta. V plánu jsou také zasíťování 16 parcel pro rodinné domy a výstavba komunitního domu pro seniory, který se projektově připravuje.

Suverénní vítězství s 58 procenty hlasů umožnilo SNK-ED pokračovat v řízení obce Bečov, kde zastupitelstvo dalo opět šanci ženám. Na postu starostky zůstala Jitka Sadovská, ve funkci místostarostky Jaroslava Kramperová. Čeká je například zateplování paneláků a příprava parcel pro další rodinné domy.

V Hoře Svaté Kateřiny, kde volby vyhrálo SPOLU, zvolilo zastupitelstvo starostou Jindřicha Zetka, místostarostou Milana Mahuška. Jejich kolegyně a dosavadní starostka Hana Řebíková zůstala zastupitelkou.

V Meziboří, kde se 42 procenty hlasů udržela dominantní pozici ČSSD, je nadále starostou sociální demokrat Petr Červenka. Nové zastupitelstvo mu přidělilo dva neuvolněné místostarosty, Libuši Karbanovou (ČSSD) a Jana Nováka (SNK-ZPM).

Krajský soud zamítl jedinou žalobu podanou na volby v Litvínově, takže nové zastupitelstvo se sejde ve čtvrtek 8. listopadu. Podle koaliční dohody bude starostkou Kamila Bláhová (ANO). V Mostě, kde politiky rozdělují názorové i osobní spory, ještě nikdo vznik koalice neoznámil.