Úcta k padlým ve světových válkách se vrací. Také na severu Čech se v neděli 11. listopadu uskutečnil na několika místech Den válečných veteránů, který připomenul, že přesně před sto lety skončila I. světová válka. Přilákal řadu lidí. Například v Mostě se sešla stovka lidí v Mezinárodním památníku obětem II. světové války, kde Den válečných veteránů pořádal Severočeský letecký archiv Most zabývající se válečnou historií regionu.

„Bylo to moc fajn, užil jsem si to,“ řekl Deníku Karel Žižka, který se synem a kolegou dorazili i s historickou vojenskou technikou z Domaslavic na Teplicku. K vidění tak byly kromě amerického jeepu i GAZ a Tatra 805, populární kačena.

Charitativní módní přehlídka Móda a hvězdy
OBRAZEM: Charitativní přehlídka Móda a hvězdy vynesla dětem statisíce korun

Kdo přišel, dostal odznak se symbolikou dne veteránů - vlčím mákem, mohl si také odnést pamětní list nebo získat do turistického deníku jedinečné razítko, vydané právě k tomuto památnému dni. K vidění bylo také vybavení a výstroj Armády ČR, protože akci podpořila posádka ze Žatce. „Neodolal jsem a potěžkal jejich moderní zbraně, abych je mohl porovnat s tím, co jsem nosil na vojně já,“ svěřil se Josef Bartoníček ze Spolku přátel historie Litvínovska. Pietního aktu se zúčastnili také mostečtí skauti.

Den veteránů si připomněli například i v Teplicích, kde setkání spojené s kladením kytic k pamětní desce legionářů organizovala Jednota Čsl. obce legionářské společně se Severočeským leteckým archivem Teplice a Českým svazem bojovníků za svobodu. Pietní akt se konal také v Chomutově u pomníku Čechoslováků, již padli při nasazení v zahraničních misích, nebo v Ústí nad Labem v Městských sadech.

Den válečných veteránů či Den vzpomínek se každoročně připomíná 11. listopadu. Slaví se celosvětově, od listopadu 2001 je tento významný den připomínán také v České republice. Datum 11. listopadu bylo vybráno symbolicky, protože toho dne roku 1918 bylo podepsáno příměří mezi spojenci a Německem, jímž utichly boje I. světové války na západní frontě.

Barva vlčích máků

Tradice oslav konce I. světové války se začala rodit při prvním výročí dne příměří, tedy 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně nebo Paříži, ale i v dalších městech dohodových států. Symbolem dne se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě nedaleko belgického Ypres. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil, polní maršál Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů, vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc veteránům a invalidům.

Předpremiéra televizního seriálu Most! v mosteckém kině Kosmos
Hubatý seriál Most! pustí Česká televize v lednu. Mostečané se chechtali