„Osobně vítám, že se současná vláda chce ještě zabývat touto otázkou," sdělil Jaroslav Sikora, starosta obce Mariánské Radčice. Její zastupitelstvo také přijalo jednomyslné usnesení, že je pro pokračování těžby v tomto regionu. „Ještě nikdo nepřišel s přesvědčivou odpovědí, jak zachovat rozvoj našeho regionu bez pokračující těžby uhlí. Samozřejmě, že nutnou podmínkou je férové vypořádání střetu zájmů," dodal starosta.

„Naším uhlím topí právě teď polovina Prahy, Pardubice, Hradec Králové, Strakonice a další města. Takže uhlí je potřeba," uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická těžící uhlí u Horního Jiřetína, kde platí limity. I podle firmy je usnesení vlády o limitech zbytečné, protože Jiřetín chrání vyšší právní norma, horní zákon.

Vesnice brání horníky. Názory na limity nejsou jednotné

Starosta Mariánských Radčic podpořil rozšíření těžby, jiní to odmítají. Podle nich nemá vláda v demisi narychlo rozhodovat o osudu lidí

Novou vlnu zájmu o limity vyvolal 24. října v Mostě prezident Miloš Zeman, který podpořil rozšíření těžby. Rusnok 21. listopadu v Mostě prolomení limitů nevyloučil. Hornický odborový svaz, který má podporu Ústeckého kraje a města Mostu, vyzval 27. listopadu vládu a parlament, aby limity zrušila, protože kvůli nim dochází k útlumu těžby a hrozí propouštění až osmi tisíc lidí. Tlaky zrušit limity se ale nelíbí kritikům rozšiřování těžby u Jiřetína.

„Limity těžby dnes chrání téměř tři desítky měst a obcí, které leží v chráněných ložiskových územích nebo dobývacích prostorech. Pro všechny tyto obce jsou limity jediným účinným nástrojem územního plánování a jedinou zárukou rozvoje. Bez limitů by se v těchto obcích v posledních dvou desetiletích nepostavil jediný dům, nebylo by možno v nich obnovit infrastrukturu a nevytvořilo by se v nich jediné pracovní místo," sdělil místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt uvedl. Kdyby Rusnok během své návštěvy Mostecka zajel i do Horního Jiřetína a vyslechl si postoje odpůrců limitů, podle Buřta by se také dozvěděl, že Podkrušnohoří není jen uhlí a že budoucnost regionu založená na jiných základech, než je uhlí a uhelná energetika, je reálná a především perspektivní.