18.20

Zasedání končí. Ze 45 zastupitelů se ho zůčastnilo 33 politiků. Během letních dovolených se zasedání zastupitelstva nekoná. Další bude 22. září.

18.12

Městská policie bude v problémové lokalitě Stovka více monitorovat jednotlivé osoby, které se podílejí na narušování občanského soužití. Chystá se metodika, jak postupovat a jak lépe zmapovat ohniska protiprávního jednání. Je to jedno z opatření, kterým radnice reaguje na petici ze Stovky a další stížnosti.

17.49

Těsnou většinou hlasů zastupitelstvo schválilo dotaci 4,84 milionu korun pro městský Mostecký fotbalový klub, který za tyto peníze získá od FK Baník Most 1909 a Fotbalové akademie Josefa Masopusta fotbalovou mládež a dospělý A tým Baníku. Po dlouhé diskuzi zastupitelé rozhodli, že tato transakce konsoliduje veškeré mládežnické soutěže pod správu jednoho subjektu, který je ve vlastnictví města.  

17.33

Debata o kontroverzní fotbalové transakci se protahuje. Primátor vyhlásil přestávku.

17.14

Debata o převodu fotbalové mládeže a dospělých hráčů z FK Baník Most 1909 do městského Mosteckého fotbalového klubu se stává tématem dne. Opozici se nelíbí, že převod má město stát téměř 5 milionů korun a zahrnuje i dospělé. Podle Jana Schillera (ANO) je celá transakce připravena horkou jehlou, pod tlakem a je zbytečná. Sílí hlasy, že mládež (asi 250 dětí) lze získat zdarma. "My to vnímáme jako vydírání," dodal Schiller. Podle Josefa Tancoše (ČSSD) je třeba jednou provždy vyřešit problémy v mosteckém mládežnickém fotbalu a není jiné varianty. "Je to menší zlo," uvedl primátor Jan Paparega (Severočeši Most). Z navržené transakce nemá radost, ale zároveň dodává, že pokud Baník nesplní přísné podmínky transferu, vrátí peníze zpět. Proti převodu za peníze jsou i Luboš Pitín a Hana Jeníčková (SMM). Záměr se nelíbí ani Aleně Dernerové (Severočeši Most), ale zřejmě ho podpoří. Věří, že Baník dohodu dodrží. Pitín navrhuje, aby návrh byl stažen z jednání a žádá přehled dotací, které Baník obdržel od města. Na obranu transakce zaznívají obavy, že Baník by mohl zaniknout a převod dětí pod městský klub je včas zachrání. 

16.55

Začala debata o komplikované finanční transakci, která má sjednotit nejen mládežnický fotbal ve městě. Zjednodušeně řečeno, město má za téměř pět milionů korun koupit přes svůj Mostecký fotbalový klub mládež i dospělý A tým z FK Baník Most 1909, kterému se finančně ani sportovně nedaří. Pokud to zastupitelstvo schválí, získá i naprostou kontrolu nad Fotbalovou akademií Josefa Masopusta, o které se v sále také hovoří jako o krachující organizaci.

16.53

Jak hospodařilo město v roce 2015? Zůstatek na účtech byl 476 milionů korun a přebytek rozpočtu byl 161 milionů. Téměř 40 milionů korun šlo do fondu rezerv a rozvoje na financování investičních akcí v budoucích letech.

16.43

Pomalu končí zdravotní patnáctiminutová přestávka, kterou vyhlásil primátor Jan Paparega (Severočeši Most). Pauza byla nutná kvůli vedru v sále.

16.30

Většina zastupitelů schválila většinou hlasů zrušení Fondu rozvoje bydlení. V minulosti z něj město půjčovalo peníze například na rekonstrukce domů a stavbu nových bytových jednotek. „Lidé utíkají z Mostu pryč, toto jim mělo pomoci například při stavbě domu," sdělila Berenika Peštová (ANO), která o vhodnosti návrhu pochybovala. Ptala se, zda radní hledali různé cesty, jak fond pro lidi zatraktivnit například kombinacemi s jinými podpůrnými programy. „Zvažovali jsme všechny možné varianty," sdělil náměstek primátora Marek Hrvol (Severočeši Most). Koalice už fond nechce, téměř se nevyužívá a nemůže konkurovat lepším nabídkám na finančním a realitním trhu v ČR. Ušetřené peníze půjdou do rezerv jako záloha pro městské investice. Město si chce trochu našetřit na rekonstrukci mostu u nemocnice a na přestavbu Repre (více ZDE).

16.18

Vzduch v sálu bez klimatizace a oken houstne. Tyto ženy si poradily, jedna má vějíř, druhá si ho vyrobila z programu zasedání. Výjev připomíná 18. století, koncert W. A. Mozarta ve filmu Amadeus.

Vedro na zastupitelstvu v Mostě.

Vedro na zastupitelstvu v Mostě.

16.11

Lubomíra Mejstříková (ANO) požádala o výsledky rozborů kvality vody v Jezeru Most. Řekla si o ně v souvislosti s úpravami projektu na výstavbu rekreační pobřežní zóny (více ZDE). Někteří politici si dělají o kvalitu vody starosti. Chtějí mít záruku, že když město jezerní krajinu převezme od státu, musí být voda čistá a vhodná ke koupání.

15.58

Zastupitelé většinou hlasů neschválili dotaci 150 tisíc korun na zavlažování mosteckého golfového hřiště, který provozuje sdružení 1. Golf Club Most. Opoziční SMM a ANO žádali vládní koalici Severočeši Most-ČSSD-ODS před hlasováním, aby se dotace schválila, protože v areálu je málo vody a pozemky patří městu. „Bez vody hřiště provozovat nelze," upozornil Luboš Pitín (SMM). Loni si podle něj klub poradil, ale nejde to do nekonečna. Dodal, že areál využívají stovky lidí, včetně veřejnosti, neregistrovaných sportovců. Berenika Peštová (ANO) upozornila, že na plánované rozšíření a modernizaci golfového hřiště nebudou do roku 2018 státní dotace z tzv. 15 ekomiliard, protože to na vládní úrovní není prioritou, a také požádala radní, aby dotaci města na zavlažování schválili. Koalice ale opozici přehlasovala.

15.53

Hana Jeníčková (SMM) hájí krásu českého jazyka. Upozorňuje na chyby v písemných materiálech.

15. 41

Berenika Peštová (ANO) uvedla, že se problémem hluku z autodromu zabývala, ale zatím nenašla žádný způsob, jak současnou legislativou upravit statut areálu, který se schválil direktivně v éře totality. 

15.34

Martin Martinovský, který bydlí poblíž autodromu, požádal politiky, aby byli nápomocni lidem, kteří nechtějí žít v nadměrném hluku. "Hluková zátěž je vysoká," popsal život u autodromu. Dodal, že když si chce rodina na zahradě užít odpoledne volna, nemůže si ani povídat, protože pro hluk není slovu rozumět. Podle něj se kdysi dal hluk vydržet, ale od loňska, po změně vlastníka a rozšíření provozu, je hluková zátěž nesnesitelná. I on sklidil potlesk lidí, kteří přišli na hluk upozornit.

15.20

Rudolf Kašpar ze Souše, který v Mostě žije od narození, zahájil diskuzi občanů. Kritizuje hluk z autodromu. Stěžoval si i loni. "V letošním roce je situace ještě horší," řekl. Pochybuje o tom, že vedení autodromu snižuje hluk. Argumentuje i zjištěním, že byla naměřena vyšší hlučnost u jeho domu. Za jediné řešení považuje nepřetržité měření hluku během celé sezony s tím, že průběžné hodnoty by sledoval dispečink městské policie, která by při překročení limitu vyjela na autodrom zajistit snížení hluku. Kašpar požádal o nákup měřidla a vydání příslušné městské vyhlášky, která by hluk řešila. "Nic se neděje, od loňského roku žádná změna," dodala druhá diskutující Jitka Sotová ze spolku Zdraví pro Most, které usiluje o klid v Souši. Více ZDE.

15.16

V sálu sedí skupina kritiků hluku z autodromu, chtějí vystoupit v diskuzi občanů.