„Venkov bývá považován za prostředí méně anonymní, s tím souvisí i zájem občanů o prostředí v obci a rozvoj spolkového života,“ říká politolog Lubomír Gombos. V posledních letech je podle něj zřejmá rostoucí tendence v zájmu občanů o dění v místě jejich bydliště a o činnost jimi zvolených obecních zástupců.

„Toto se opakovaně potvrzuje i ve výzkumech, které po republice provádí Sociologický ústav Akademie věd,“ tvrdí politolog.
Například obec Obrnice. Jednání zastupitelů sleduje pravidelně 10 až 15 lidí. Narváno v sále bývá, když samospráva rozhoduje třeba o kanalizaci, územním plánu nebo o budoucnosti zahrádek.

„Jsem rád, že lidé reagují na to, když se probírá něco důležitého,“ tvrdí starosta Stanislav Zaspal. Loni svolal zastupitelstvo osmkrát, předloni desetkrát. Tolikrát se scházejí i mostečtí zastupitelé. Jenže je pozoruje při práci pouze hrstka občanů. Plný sál byl naposledy před rokem, kdy zastupitelé schválili privatizaci tisíců bytů.

„Už delší dobu mám pocit, že tady v Mostě lidé chodí jen tehdy, když mají problém a potřebují ho vyřešit. Na venkově je to o ničem jiném. Lidé se tam o veřejné dění dost zajímají. Město je více anonymní,“ říká mostecký radní a zastupitel Ján Vagaši. Podle něj městský člověk politikům méně rozumí. Jejich činnost je oproti venkovu málo čitelná a stala se zmechanizovanou rutinou. Práce je skryta v různých komisích a výborech. To, co řeší zastupitelé, je jen špičkou ledovce.

V Hoře Svaté Kateřiny odhadují průměrnou návštěvnost zastupitelstva na deset lidí, občas jich chodí dvakrát tolik. „Záleží, co se projednává. Více lidí chodí tehdy, pokud se jich něco přímo týká,“ tvrdí Jana Gröblová, zapisovatelka z kateřinského úřadu.

Meziboří je na tom hůř. Na zastupitelstvu má obvykle jen pár občanů. „Lidé podléhají skepsi. Je to podle mě celospolečenský jev. Když lidé vidí, co se děje nahoře, tak se jim ani nedivím,“ míní zastupitel Josef Zástava. Podle něj zájem o veřejné dění nemusí zvýšit ani podzimní komunální volby: lidé buď úplně rezignují a k volbám nepřijdou, nebo se naštvou a přijdou, ale politiku poženou do extrémů.

Volby ale zřejmě přece jen trochu pomáhají. V Malém Březně teď sleduje zastupitele více lidí než v minulosti. Už to nejsou jednotlivci, jsou to i dvě desítky lidí. „Letos je volební rok. To je možný důvod zvýšeného zájmu,“ říká zastupitelka Jana Lomozová.