Radní předevčírem projednali finální podobu podrobných pravidel prodeje a vzorovou kupní smlouvu. Znění obou klíčových dokumentů, doporučené právníky, předloží radní ve čtvrtek 28. května zastupitelům. Z celkového hodnocení dokumentů podle primátora vyplývá, že bude třeba upřesnit rozhodnutí zastupitelstva z 29. ledna, kdy schválilo prodej domů.

Dojde k přesunu některých pravomocí. Mostecká bytová nevyhlásí výběrové řízení na zprostředkovatele prodeje.

„Bude si všechny služby, které souvisejí s prodejem, zajišťovat sama. To je zásadní změna a myslím si, že je to nejlepší řešení,“ uvedl primátor. Politici mají schválit i další novinky. Například: pětileté předkupní právo na byt převedeného do osobního vlastnictví nájemníka nebude mít družstvo, ale Mostecká bytová. Toto opatření má zabránit kšeftování s levnými byty, pokud družstvo bude mít potíže. Spekulanti údajně chtějí s nájemníky uzavřít zdánlivě výhodné dohody. Lidé pak o byt mohou přijít.

Cena zůstává, tisícovka za metr

Pokud zastupitelé změny odsouhlasí, radní se sejdou na mimořádné schůzi. Na ní jako valná hromada Mostecké bytové schválí pravidla a vzor kupní smlouvy jako závazné dokumenty pro realizaci prodeje. Cena se nemění. Domy s byty se nabídnou za 1 042 korun za metr čtvereční.
Akciová společnost Mostecká bytová bude nabírat lidi, aby postupný prodej domů v termínech zvládla.

„Předpokládám, že přijmeme asi dva lidi. Chceme zkušené pracovníky se znalostí v oboru,“ sdělil Deníku ředitel společnosti Jaroslav Kudrlička. Firma čeká na závěrečný verdikt akcionáře.

Po schválení dokumentů zahájí informační kampaň pro nájemníky. Již nyní společnost připravuje zřízení kontaktního místa. O jeho sídle ještě jedná. Také rozšíří svou rubriku „Prodej bytového fondu“ na svých internetových stránkách. Na webu zatím zveřejnila jen seznam domů a návrh etap prodeje bez uvedení termínů.