Kriminalisté začali vyšetřovat požár haly v areálu skládky soukromé společnosti Celio. V neobydlené oblasti mezi Mostem a Litvínov hořelo od středečního odpoledne zařízení na zpracování odpadu a uskladněný materiál. Stovka hasičů dostala ve čtvrtek 20. září oheň pod kontrolu a obyvatelé okolních obcí mohli opět větrat bez omezení. Přístroje nenaměřily nadlimitní množství škodlivin v ovzduší.

Kvůli nejvyššímu stupni poplachu zasedala Bezpečnostní rada města Litvínov. Příčinu havárie zjišťují odborníci, společnost odhadla škodu na 100 milionů korun. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti,“ sdělila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Kriminalisté se specialisty prohledají halu, až to bude bezpečné. Dovnitř nemohli ani hasiči, protože žárem narušená konstrukce hrozila zřízením. Sbory halu ochlazovaly, aby zabránily rozšíření požáru. „Byl to složitý a náročný zásah, protože hořelo v hale a kluky tam nepustili. Nebylo to jako loni v srpnu, když hořelo na skládce v otevřeném prostoru,“ připomněl jeden z dobrovolných hasičů, který byl v areálu až do půlnoci.

Podle společnosti se při vzniku požáru spustilo v hale podnikové hasicí zařízení, oheň se ale rozšířil na celou budovu. Profesionální hasiči i dobrovolné sbory ještě ve čtvrtek v poledne požár dohašovalyi. Pomáhal jim dálkově řízený pásový nakladač, který dovezli z areálu muničních skladů ve Vrběticích, aby z haly odvezl zasažený odpad.

„Podle předběžného názoru statika došlo k poškození konstrukce haly, ale finální stanovisko se dozvíme, až bude možný přístup do haly,“ sdělil člen představenstva Celia Michal Mundl.

Kouř byl vidět zdaleka

close Dým stoupající z požáru na skládce Celio u Litvínova. info Zdroj: Deník/Edvard D. Beneš zoom_in Kouřová vlečka byla vidět z daleka a vyvolala diskuze na sociálních sítích. Lidé nevěří příznivým výsledkům měření škodlivin, stěžovali si i na zápach spalin a že na skládce hoří pravidelně. „To už je takový severočeský folklór, to Celio. Je zajímavé, na co všechno si lidé zvyknou a co přijmou jako součást života,“ uvedl čtenář Deníku Pavel Mertn.

Požár chce řešit i krajská samospráva. „Jeho příčinami a důsledky se bude zabývat Bezpečnostní rada Ústeckého kraje,“ sdělil náměstek hejtmana Martin Klika, který byl v době zásahu na místě. Policie se včera zúčastnila zasedání městské bezpečnostní rady na litvínovské radnici a zahájila výslechy. Vyšetřovací tým prověří i dokumentaci zařízení, záběry z kamer a zanalyzuje měření.

Zplodiny uniklé z haly výrobního centra pro třídění a mechanickou úpravu objemného komunálního a průmyslového odpadu měřila laboratoř společnosti Unipetrol. Chemická laboratoř hasičů z Třemošné zajela i do Braňan, Obrnic, Želenic a Českých Zlatníků, kde měřila například fosgen, kyanovodík, chlor a oxid uhelnatý. Koncentrace látek nevykazovaly nebezpečné hodnoty.