Hasiči jsou na místě i v úterý, použili také speciální vůz na měření škodlivin. Litvínovská i mostecká radnice doporučily lidem, aby nevětrali. Spálenina je cítit v Litvínově, Mariánských Radčicích a Lomu. Žádné lidské sídlo nebylo požárem přímo ohroženo. Příčina vznícení není zatím známa. Začne vyšetřování.

"Podle nejnovějších informací se sice stále hasí, ale oheň je již velmi omezený. Stále platí, že v Mostě v ovzduší žádné toxické látky nejsou, kouřová vlečka směřuje opačným směrem," oznámila v úterý večer mostecká radnice.

Popis událostí

V úterý ráno bylo z Mostu vidět, jak v areálu stoupá k nebi sloup našedlého kouře. Podle fotografie Deníku nehořely haly, ale venkovní hromada odpadu. Potvrzují to i fotografie, které na internetu zveřejnili dobrovolní hasiči z Meziboří.

Úterý ráno, požár na Celiu.Zdroj: DENÍK/Edvard D. Beneš

Úterý ráno na Celiu. Foto: Deník/Edvard D. Beneš

"Požár je pod kontrolou, probíhají dohašovací práce. Doporučujeme omezit větrání," oznámila v úterý v 7.19 hodin mostecká radnice. Prostřednictvím mimořádné sms zprávy (registrace ZDE) obyvatelům také sdělila, že kouř z Celia se podle nejnovějších informací může po změně větru šířit i na Most.

"Na místo byl vyslán speciální vůz, aby monitoroval množství škodlivin v ovzduší. V případě změny situace budeme občany informovat jak prostřednictvím našich médií, tak krizovými SMS,“ informoval mostecký primátor Jan Paparega.

Ilustrační foto
Mosteckou Matyldu ozáří hasičská fontána

Podle radničních informací z 8.09 hodin "nebyly zjištěny žádné škodliviny v ozvduší."

Aktuální ranní přehled dat z automatizovaných stanic Českého hydrometeorologického ústavu v Ústeckém kraji zatím nehlásí nadlimitní koncentrace měřených škodlivin v ovzduší.

Monitoring ovzduší.Zdroj: ČHMÚ

Rozptylové podmínky v regionu mají být během dne většinou dobré.

"Mostem projel speciální měřicí vůz, který nezjistil žádné toxické látky v ovzduší," oznámila dopoledne na webu radnice. Dodala, že kouřová vlečka nyní směřuje na Novou Ves v Horách.

Policie se připravuje na vyšetřování příčin a okolností vzniku požáru. "Zatím tam operují hasiči, takže musíme počkat, až požár uhasí," sdělila Deníku mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policie zatím dohlíží nad bezpečností silničního provozu v oblasti. Pro běžnou dopravu je stále uzavřena příjezdová cesta ke skládce od Kopist.

Pohled na Celio od Mostu. Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

Dopoledne kouř z požáru připomínal atomový hřib. "Vypadá to fakt hnusně," řekl Deníku tatínek, který sledoval dým s dětmi na chodníku. Foto: Deník/Martin Vokurka

V Litvínově od 8 hodin zasedala bezpečnostní rada města. "Požár na skládce Celio je dohašován, probíhá měření škodlivin v ovzduší a zatím doporučujeme občanům i nadále nevětrat," sdělila Deníku dopoledne litvínovská starostka Kamila Bláhová.

Litvínov už v pondělí večer informoval o požáru obyvatele prostřednictvím SMS info kanálu, kam se lze stále zaregistrovat (ZDE). "Jakmile budou k dispozici další informace, budeme je veřejnosti oznamovat," dodala Bláhová.

Rušná noc

Dvacet jedna hasičských jednotek vyjelo v pondělí po 21. hodině k požáru skládky Celio v Růžodolu. Podle hasičů hořel komunální odpad na ploše 100x100 metrů.

"Z důvodu počtu zasahujících jednotek byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Bylo informováno Životní prostředí a starostové okolních obcí, primátor Mostu a starostka Litvínova," sdělil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Hodnoty v ovzduší v okolí skládky měřil opakovaně měřicí vůz. Podle Marvana nic nenaměřil. "Kouř stoupal vzhůru," vysvětlil.

K hašení hasiči zřídili několik čerpacích stanic a nasadili dvě velkokapacitní čerpadla. Požár lokalizovali ve 2.29 hodin a požářiště zahrnovali zeminou.

Omezení

Policisté v pondělí v noci uzavřeli oblast kolem areálu. Hlídali i hlavní vjezd ke skládce od tramvajové trati u Kopist. "Dál vás pustit nemůžeme, cesta musí být volná pro hasiče," řekla po 23. hodině na silnici k Celiu hlídka redaktorům Deníku a poté projel kolem další hasičský vůz.

U Kopist ani na okraji Mostu nebyl v noci cítit ve vzduchu žádný kouř ani zápach. K uzávěře přijela natáčet i televize. Řidič jednoho auta chtěl jet dál, ale policie ho také zastavila, musel se otočit a odjel.

Mohutný dým při požáru skládky v Kopistech.
OBRAZEM: Mohutný požár na Celiu, černý dým se valil na Most

Pohotovost měla i městská policie. "Sledujeme to z dálky a máme opravdu až strach," komentovala v noci požár čtenářka Deníku na jeho facebookovém profilu. "Neslyšela jsem jediné požární auto," napsala další čtenářka. Také redaktoři Deníku neslyšeli na okraji Mostu, kudy se k Celiu vyjíždí, žádné klaksony hasičské techniky. V ulicích byl klid, většina lidí už spala.

Oblaka dýmu. Nevětrat

Dým se splodinami po 23. hodině stoupal šikmo vzhůru a jeho směr naznačoval, že se nevalí na Most, ale směrem na nedalekou chemičku, Litvínov a Horní Jiřetín. "Kouřová vlečka se pohybuje směrem Horní Jiřetín, Komořany, Litvínov. Obyvatelům doporučujeme uzavřít okna a nevětrat," informuje na svém webu město Litvínov.

Obyvatelé města byli informováni prostřednictvím systému SMS Info. Zprávu město poslalo krátce před 22. hodinou a umístilo ji i na facebook.

Lidé našli práci na třídící lince v areálu Celio. V celém komplexu, kde už není dominantní skládkování, stoupl díky využívání odpadu počet pracovních míst. Už jich je přes 60. U třídírny je centrum, v němž se z odpadu od textilu po gumu vyrábí palivo..
Mostecko využívá víc odpadu. Méně ho končí na skládce. Změna živí více rodin

Silnice Most - Litvínov byla kolem 23. hodiny průjezdná v obou směrech.

Skládka Celio leží v liduprázdné průmyslové oblasti uprostřed okresu Most, kde je zatravněná oblast po důlní a chemické činnosti. Požár na skládce není výjimkou. V posledních letech na ní hořelo několikrát.

Na sociálních sítích lidé kritizují mimořádné události na skládce a diskutují o pondělním požáru. Nevěří, že by do ovzduší ve městech neunikly škodliviny. "Každým pálením vznikají škodliviny, a když hoří ten bordel, tak to musí být nářez," uvedla jedna ze čtenářek Deníku.

Povodně v roce 2002. Ilustrační foto
Nadsadit škody, obrat stát. Policie řeší povodňové dotace