Ulice Tylova na kopci pod lesem připomíná obléhaný hrad během husitských válek. Od rozkopané hlavní cesty odděluje paneláky hluboký příkop, přes který vedou vrzající dřevěné lávky. Kolem je plno děr, hadic, výmolů, trubek, materiálu, prachu a zeminy z vytěženého svahu, kde ubylo stromů. Zmizela i schodiště k domům. „Je to tady rozbombardovaný celý léto,“ zlobí se senior, který ukazuje na hromadu hlíny, velkou jako rodinný dům.

V uzavřené ulici není kde parkovat, auta stojí všude možně v okolí, třeba až u Máje. „Tohle není normální,“ povzdechne si mladík, když ze vchodu s jámou pod oknem vstoupí rovnou na staveniště. „Práce trvají moc dlouho. Vzali si velký sousto. Dělá tu jen pár lidí, takže to moc neodsejpá,“ popíše situaci starousedlík.

Na počátku byla přitom snaha různých investorů vše zjednodušit, urychlit a zkoordinovat, aby se ulice, kde je třeba vyměnit inženýrské sítě a zvelebit komunikace a veřejné osvětlení, nerozkopala zbytečně několikrát. Část obytné zóny se udělala loni, potíže ale nastaly v letošní druhé etapě. Provozovateli tepelného hospodářství se nedaří dodržet dohodnuté termíny, a tak má výměna horkovodů s přípojkami do domů zpoždění. Radnici to ale narušilo její plány, takže zatím nemůže za 17 milionů korun upravit celé prostranství a instalovat nové lampy.

„Lidé si myslí, že práce zdržuje město, ale tak to není,“ vysvětluje místostarostka Erika Sedláčková. „Město má na starosti jen komunikace a je závislé na postupu prací vlastníků sítí. Na díře chodník nezbudujeme,“ dodává místostarostka.

Prodloužení o tři měsíce

Firma pracující pro město požádala o mimořádné prodloužení termínu dokončení stavby o tři měsíce, tedy z původních 30 na celkových 42 týdnů. Zda se vše stihne do zimy, nebo se bude něco dodělávat na jaře, není stále jasné. Čeká se, jak říkají místní, na topenáře. „Zdržení přišlo neplánovaně a nečekaně. Také z toho nejsme nadšeni, ale děláme vše proto, abychom práce urychlili,“ tvrdí mluvčí společnosti CPI BYTY Michaela Winklerová. Za průtahy podle ní může hlavně složitá přebírka tepelného hospodářství, jeho neuspokojivý stav a komplikace s dodavatelem.

Při zahájení topné sezony má ale topení v bytech hřát. Někteří místní předvídají, že kvůli povinným dodávkám tepla se část výkopů prostě jen zasype a staré potrubí se vymění až za rok. „Celé se to komplikuje a zdržuje, jsem z toho rozčarovaná. Před zahájením prací jsme přitom domluvili postup v koordinaci se zhotovitelem výměny teplovodu tak, aby na sebe práce vzájemně navazovaly,“ konstatuje starostka Kamila Bláhova. Město proto tlačí na zhotovitele, aby si s horkovodem pospíšil.

Podobný stavební zásah chystá město v ulici Soukenická. Po letošní špatné zkušenosti radní přemýšlejí, že novou koordinaci domluví jinak.