Mostecká policie proto připravila preventivní akce, kterými chce obyvatele na kapesní krádeže upozornit. Policistky preventivně informační skupiny spolu s policisty obvodních oddělení v Mostě a v Litvínově v ulicích předávali občanům informativní letáky, kterými chtějí apelovat na lidi, aby si lépe hlídali svůj majetek a zlodějům svým chováním nenahrávali.

Do boje proti kapsářům mostecká policie vyrazila i ve spolupráci se zástupci Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Do vozidel hromadné dopravy policisté nechali instalovat poutače upozorňující na nebezpečí okradení kapsáři ve spojích MHD. „Mé kamarádce ukradli peněženku právě v autobusu, já si přes kabelku dávám vždycky ruku,“ sdělila Jana Dvořáková z Mostu.

Jak se jim bránit?

Krádeže mohou lidé minimalizovat výrazně svým chováním. „Pobudy lákají odložené kabelky v nákupních vozících, batohy na zádech a dámské kabelky v autobusech a tramvajích, volně odložené kabelky a peněženky v restauracích a kancelářích,“ sdělila tisková mluvčí mosteckých policistů Ludmila Světláková. „To vše se zlodějům líbí a tyto příhodné situace dokáží náležitě využít,“ dodala Světláková.

„Se zlodějem jsem se setkala před vánoci. Naštěstí jsem měla zkušenost z dovolené v Bulharsku, kde mě přepadli poprvé. Když jsem slyšela, že za mnou někdo jde, tašku jsem si omotala pevně kolem ruky a byla jsem na něj připravená. Pokusil se mi tašku vzít, ale neměl šanci,“ vylíčila svou zkušenost Marie z Mostu.

Kapsáře řeší policie každý druhý den

I přes stálá upozornění policistů si však lidé pozor nedávají. Jen v letošním roce mostecká policie řešila rovnou stovku kapesních krádeží a krádeží na osobách. „Někdy mi připadá, že se lidí ani o svůj majetek nebojí. Pánové nosí peněženku a mobilní telefony v zadní kapse a ženy polootevřené kabelky,“ řekl vedoucí územního odboru vnější služby mostecké policie Jiří Homonai.

Podle policie dochází ke krádežím hlavně v místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Vypovídají o tom případy z posledních dní.

„Dvě ženy si odložily v restauracích své kabelky. Ani jedné se nepozornost nevyplatila, obě o své tašky přišly. Kabelku Mostečanky si ve středu odpoledne přivlastnil přímo v centru města Mostu neznámý poberta. Ten se zřejmě potuloval ulicí Budovatelů, když si všiml zavěšené kabelky na židli venku před restaurací. Mladá žena na terase obědvala s rodinou. Když chtěla odejít, kabelku nenašla. Přišla o doklady, peníze, mobilní telefon a platební kartu,“ připomněla Světláková.