Jsou to hlavně bezpečnost, bydlení, zdravotnictví a zvelebování veřejných prostranství pro volný čas. Vyplynulo to z rozhovorů Mosteckého deníky s obyvateli města.

Velkým tématem je bydlení v souvislosti s migrací obyvatel závislých na sociální pomoci. Dost voličů si přeje, aby donedávna klidné domy nebyly poškozovány problémovými rodinami a skončilo zneužívání bytů k byznysu s dávkami. Stěžují si i na úpadek českých obchodů a jejich nahrazování asijskými. Volají po podpoře místních živnostníků. Trvají také obavy z bujení obchodu s drogami.

Do popředí se nově dere budoucnost mostecké nemocnice, která je pod krajskou správou. Pacientům se třeba nelíbí, že zahraniční personál neumí dobře česky, což komplikuje léčení. Sílí hlasy, aby se nemocnice osamostatnila a stala se městskou. „To je jedno z nejdůležitějších témat,“ míní Mostečan Petr Kameník.

Někteří Romové očekávají, že se volby zneužijí k celoplošné kritice romské komunity a doplatí na to všichni, i ti, kteří nic špatného nedělají.

„Nemůžou nás přece všechny házet do jednoho pytle. Máme stejná práva jako bílí,“ řekla Romka Jiřina Rusová, seniorka a rodačka z Mostu. „Necítím se tu bezpečně,“ dodala Romka Monika Dirdová. Bojí se dalších urážek i narkomanů. Uvítala by více kontrol v ulicích, třeba na hřištích, kde jsou podle ní problémem se psy.

„Já jsem se životem v Mostě spokojena,“ řekla 31letá Jitka, matka dvou dětí. Přesto jí vadí narkomani a pohozené použité injekce. Politici by podle ní měli řešit opuštěné budovy a zvýšit počet menších hřišť mezi domy, kde zrušili staré plácky. To požadují i další matky.

Voliči by také uvítali, aby se nerušili výhody, svoz odpadů placený radnicí a MHD zdarma pro školáky a seniory nad 65 let. „To by se mělo zachovat,“ uvedla Soňa Bujárková.