Mostecko - Politici, úředníci, firmy a odboráři se na oficiální úrovni začali společně více zabývat životem Romů.

V pondělí, poprvé ve své historii, hledalo v Mostě náměty na řešení romské problematiky vedení Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. Ve středu přijede do Mostu ministr vnitra Martin Pecina a podle informací Deníku bude jednat s vedením radnice na podobné téma.

Někteří členové okresních hospodářských a sociálních rad chtějí zapojit toto vlivné regionální sdružení do boje proti vzniku nových sídlištních ghett. A nejen to. Volají po rozšíření poslání rady o další priority spojené s nezaměstnaností, sociální oblastí a zdravotnictvím. Hovoří se dokonce o „protikrizovém balíčku“, kterým by region usiloval v dalším desetiletí o státní miliardy v rámci Globálního plánu revitalizace severozápadních Čech.

Zatím jsou hlavními cíli stavební projekty: oživování vyuhlené krajiny a prosazování lepších silnic.

Unie hledá společný postoj k Romům

„Z dalších konzultací vyplynou závěry, se kterými se v listopadu obrátíme na krajskou vládu,“ řekl Richard Falbr, europoslanec a předseda velké rady.
Byl to právě Falbr, který vyzval členy rady k diskuzi o romské problematice. Reagoval tak na nové trendy v EU, která hledá společný postoj pro romské začleňování.

Obnovit takzvané peer programy, kdy se scházejí mladí lidé z odlišného sociálního prostředí, navrhuje mostecký psycholog Pavel Weiss. „Kdysi se to osvědčilo,“ řekl. Podle něj pomůže, pokud se najdou mladí dobrovolníci, kteří se budou dlouhodobě věnovat romským dětem.

Místostarosta Litvínova Martin Klika připouští, že městu by v řešení sociálních problémů pomohlo, kdyby migrující lidé museli opět hlásit přechodný pobyt.
V Janově radnice objevila 160 rodin bez ohlášeného trvalého pobytu. Desítky neevidovaných rodin se navíc stěhují jen v rámci sídliště – opustí byt a jdou do dalšího. „Nehovoříme o Romech, ale o sociálně slabých,“ řekl Klika. Dodal, že do Janova se stěhovali i lidé z ubytoven v Mostě.