Hodnoty přízemního ozónu narůstají. Zatím jen mírně. Koncentrace škodliviny dosud nepřekročila rizikovou mez.

„Situace je stále uspokojivá,“ sdělila v úterý ráno ráno Deníku ekoporadkyně z Ekologického centra v Mostě. Pokud se ale vysoké teploty udrží, mohou při letním smogu pálit oči nebo se objevit bolesti na hrudníku či dýchací problémy. Je to celosvětový problém.

Příčinou jsou „dráždivé“ reakce oxidů dusíků a těkavých látek v ovzduší, které je znečišťováno hlavně automobilovou dopravou. Neviditelný smog bez hustých mlh vzniká působením slunečního UV-záření, které dopadá na zemský povrch z narušené ozónové vrstvy. Přízemní ozón je nejvíce nepříjemný odpoledne, kdy jeho koncentrace dosahují maxima.

I bez škodlivin nedělají velká tepla dobře obzvláště starším lidem a menším dětem. Lidé přicházející do ordinací praktických lékařů na Mostecku si stěžují převážně na závratě, nejistotu při chůzi, pocity zvracení či bolesti hlavy.

Teplo není jenom lidem, ale i zvířatům. „Měníme častěji vodu a betony, které jsou před výběhy, poléváme vodou, aby se prostory alespoň trochu zchladily,“ uvedl Antonín Šlégr, vedoucí mosteckého útulku pro opuštěná a nalezená zvířata.

Radují se provozovatelé letních koupališť. V pátek navštívilo rekonstruovaný letní areál mosteckého aquadromu 294 platících lidí, v sobotu 750, v neděli 747 a v pondělí 708 lidí. „Je to super,“ řekl vedoucí aquadromu Miroslav Svoboda.

Letní koupaliště u litvínovského Koldomu hlásilo o víkendu 273 návštěvníků, v pondělí 198. „Vzhledem k tomu, že začínáme a že o víkendu byly oslavy Dne dětí, je návštěvnost solidní,“ sdělila pracovnice provozní firmy.

Martin Vokurka, Lucie Prosková