Jak se zdá, plán Obrnickým vychází. Ve svém majetku má město již na dvě stě bytů.
Naposledy obec získala osmaosmdesát bytů od státní Správy železniční dopravní cesty.
„Jelikož byla obsazena jen čtvrtina bytů, tak bylo riziko, že domy budou velice zajímavé pro lidi, kteří přesouvají nepřizpůsobivé obyvatele z místa na místo. Nechtěli jsme, aby se jim dostali do rukou,“ vysvětlila starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.
I když ministerstvo financí nejdříve byty převést nechtělo, jelikož by prý došlo k porušení Zákona o veřejné podpoře, po letech snažení obec uspěla. „Po třech letech usilovného jednání a komunikace se všemi možnými ministerstvy, s úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, dokonce se to dostalo až do Bruselu na stůl, nakonec ministerstvo financí dospělo k závěru, že se to provede, podle zákona o privatizací, bezúplatným převodem na obec,“ řekla Drahomíra Miklošová.
„Paneláky obec získala ve stavu, kdy je z 88 bytů obsazených jen 22. „Zatím opravíme jeden dům a nájemníky tam sestěhujeme, technický stav domů je totiž zoufalý. Zbývající domy zakonzervujeme a budeme čekat na vhodný dotační titul na opravu,“ nastínila své plány starostka.
Další byty získala obec rok po privatizaci koupením domu v dražbě. Právě privatizace bytového fondu, kterou obec v roce 2008 raději zastavila, odstartovala v obci aktivní trh s velmi levnými byty, který měl velký vliv na změnu skladby obyvatel.
Nyní v Obrnicích žije na 2500 obyvatel, z toho minimálně na šest set Romů. Z celkového počtu žijících lidí v Obrnicích je přibližně šesti stovkám méně než patnáct let. Podle starostky se situace v obci už stabilizuje.