Všímavým dozorcům a policistům práce nikdy nekončí. Davidův kolega Jan Groh chytil v lednu během volna u mosteckém Centralu jiného zloděje, také bývalého vězně z Bělušic. Jan ukradenou tržbu předal přivolané policii. Šéf věznice Ivo Mrhal ho v březnu ocenil peněžitým darem.

Jako rada Vacátko si moc neodpočinou ani zkušení policisté. Například jednomu kriminalistovi z Mostu se při venčení psa nezdál jakýsi divný chlapík. Během sledování zjistil, že vykrádá obchod.

Jiný policista vyřešil na ulici vloupání do cukrářství. V Mostě uviděl muže, který odpovídal popisu hledaného podezřelého, a dopadl ho. Nemýlil se. „Muž se k činu doznal," uvedla mluvčí policie Alena Bartošová.

„Naše profese je tak trochu deformující v tom smyslu, že věci a události mimo výkon zaměstnání vidíme trochu jinak a hlavně víme, jak je rychle řešit," říká Ilona Kozlová, mluvčí mostecké městské policie, která sama ubránila 13letého školáka před třemi dospívajícími výrostky, když ho chtěli pod pohrůžkou násilí obrat o 30 korun.

Je docela běžné, že strážníci ve volnu upozorňují kolegy ve službě na hledané pachatele, které vidí v obchodě či na ulici a pomáhají i k dopadení zlodějů v prodejnách. Některé události vyřeší strážníci ve volnu sami bez zásahu hlídky, a proto nevznikne ani úřední záznam.