Irena Tuzarová, jedněmi zatracovaná, druhými oblíbená kritička místních poměrů, se obává, že před věžákem, kde má kadeřnictví, bude psí záchod. Teď je tam zahrádka, kde pro okrasu pěstuje květiny a léčivky. Část nájemníků ale považuje koutek zeleně za neudržovaný. Chtějí, aby zahrádka zmizela. Dopisem požádali o zákrok radnici. Podle Tuzarové je to akce pejskařů. S nimi má dlouholeté spory.

„Já brojím proti psům, oni proti mě,“ říká.

Podle předsedkyně bytové samosprávy Miluše Neradové protest vzešel od nespokojených nájemníků. „Stále mi říkali, co s tím uděláme,“ uvedla. Domem nedávno koloval podpisový arch se stížností na zahrádku, která se zdá kritikům divná a málo kultivovaná. „Kdo je jen trochu soudný, nemůže se mu to líbit,“ svěřil se jeden z kritiků, který chce buď trávník nebo záhon růží. Dodal, že po psovi exkrementy sbírá.

Čeká se na stanovisko radnice. Ta musí počítat s tím, že jiná část lidí zahrádku chce. „Trocha té přírody nemůže nikomu škodit,“ řekl jeden z nájemníků, kterému zahrádka nevadí. „Když se zruší a nevznikne nic lepšího, bude to opět místo jen pro psy,“ uvedla další nájemnice.

Kdysi byla u domu jen hlína po ušlapeném trávníku. Tuzarová na planince postupně založila ohrazený květinový kout, kterým chtěla čelit rozpínavosti pejskařů. Ti ji považují za bláznivou ženskou, která si jen stěžuje a dělá problémy.

Bujná vegetace s málo známými květinami vyvolala před lety mezi lidmi pozdvižení: jedni si chodili pro semínka, druzí, včetně některých úředníků, byli pobouřeni. Přes několik pokusů o likvidaci, zahrádka přežila. Jak to dopadne teď?