Ve čtvrtek 7. prosince uplyne týden od otevření vánočního trhu na 1. náměstí v Mostě. Většina prodejců oslovených Deníkem zatím pozoruje o něco vyšší návštěvnost než loni. Jaké budou tržby si ještě netroufají odhadnout. Hodně rodin podle nich šetří. Pozitivní vliv na prodej má naopak pořádání doprovodných kulturních akcí, zachování loňských cen a počasí se sněhem, které posiluje předvánoční atmosféru na náměstí a láká k setkávání.

„Je tu víc lidí než loni, ale méně kupují. Kupovali by, kdyby měli víc peněz,“ sdělil Marek Jachau, který nabízí dárkové zboží i potraviny. „Máme úžasné domácí sypané čaje a hodně solidní kafe,“ dodal. Podle něj trh navštěvuje nejvíce lidí během kulturních akcí. Když nejsou, bývá během dne nejrušnější podvečer, kdy na trh přicházejí relaxovat celé skupiny. Trhovci by uvítali, kdyby se lidi častěji vraceli a například vratné kelímky za zálohu 50 korun si nechali častěji naplňovat.

„Lidi méně utrácejí, šetří. Zdá se mi, že i na rozsvícení vánočního stromu bylo méně lidí než loni,“ odhadl prodejce občerstvení Jaroslav Chaloupka. I on nabízí stejný sortiment a nezdražil. Například svařák, punč a medovina jsou stále za padesát korun jako v roce 2022. „Držíme stejné ceny, protože jinak by to už lidi nedali,“ vysvětlil.

Mikulášská tramvaj jezdila Mostem v úterý 5. prosince.
Překvapení na kolejích. Tramvaj vozila několik hodin Mikuláše s jeho partou

I na malém náměstí je důležité, kde stánek stojí. Podle prodejkyně horkého aperolu, horké becherovky a dalších nápojů Květoslavy Hawrylkové jsou ve výhodě stánkaři ve spodní části svažitého náměstí, kudy vstupuje do areálu nejvíce lidí. „Kdybychom měli stánek dole, tak je to lepší, protože většina lidí chodí zespoda a koupí si tam svařák dřív, než si celý trh projdou. U nás, co jsme nahoře, pak vracejí kelímky. Je to škoda,“ řekla obchodnice. Situace se podle ní narovnává, když je velká akce a příchozí davy náměstí zaplňují rovnoměrněji. I ona potvrdila, že dopolední prodej je slabší a roste až s příchodem večera.

Trh teď oživuje zahájený prodej vánočních borovic a jedlí. „Stromků máme dost,“ ujistil prodejce Antonín Aichynger, jehož rodina provozuje několik stánků i rustikální kolotoč pro malé děti. Aichynger je s trhem zatím spokojen. Ocenil také příznivé počasí. „To mi letos hodně vyhovuje. Je tak akorát, ani velký mráz, ani teplo. Hlavně, že neprší jako loni, kdy po dešti přišla ledovka a my tady skončili,“ zavzpomínal. Sníh od počátku prosince podle něj vnesl na trh příjemnější atmosféru. „Lidem to zlepšuje náladu,“ dodal Ainchynger, který prodává i jmelí. Je za 50 korun jako o minulém adventu. Zdražení pohonných hmot se prý dalo zvládnout, takže je zbytečné zatěžovat kapsy zákazníků.

S optimismem se dívá na svět kolem sebe i známá trhovkyně Marie Aichyngerová, které je 77 let a je nejstarší obchodnicí na náměstí. „Je to dobré. Jsem furt fit,“ svěřila se seniorka prodávají vánoční dekorace.

Bruslení v Radničním parku v Mostě poblíž vánočního trhu.
Vánoční stadionek v Mostě láká davy bruslařů. Otevřeno bude i na Štědrý den

Návštěvníci trhu mohou až do 22. prosince udělat na trhu i dobrý skutek. Svůj stánek má na náměstí také neziskovka Rotaract club Most, která prodává svařené víno, horké nápoje, hrníčky, lázeňské oplatky a dekorativní předměty z keramiky a výtěžkem z prodeje podpoří vážně nemocnou tříletou holčičku Miu z Mostu. Peníze půjdou na nákup speciálního polohovatelného vozíku v hodnotě 100 tisíc korun. Charitní stánek je otevřený od 14 do 19 hodin.

Trhy potrvají do neděle 31. prosince. V neděli 10. prosince se náměstí zřejmě znovu zaplní během průvodu krampusů, který začíná v 17 hodin.

Komu by nestačilo občerstvení či zábava na vánočním trhu, může si každý den odskočit na sousední kluziště. I tam je stánek. Například latte má za 60 Kč, cappuccino za 55 Kč, espresso za 40 Kč, čaj za 20 Kč a horký ovocný nápoj za 30 Kč. Vstupné na led je jednorázové a činí 50 korun pro dospělého na hodinu, pro dítě 40 korun. Brusle různých velikostí si lze půjčit za 50 korun na hodinu, helmu za 30 korun. Vratná záloha je 500 korun.

Ceny vybraného zboží na vánočním trhu v Mostě

Nápoje
svařák 50 Kč
káva 40 Kč
čaj 30 Kč
grog 50 Kč
horká medovina 50 Kč
horký aperol 100 Kč
horká becherovka 100 Kč
punč 50 Kč
horká čokoláda 50 Kč

Jídlo
langoš 100 Kč
klobása 100 Kč
párek v rohlíku 40 Kč
hranolky 50 Kč
krokety 40 Kč
polévka 40 Kč
vařená kukuřice 50 Kč
bubble waffle 130 Kč
maxi trdelník 90 Kč
grilovaný hermelín 80 Kč
palačinka 60/70 Kč podle náplně


Sladkosti

medové kornoutky 3 kusy za 30 Kč
kokosový kmen 35 Kč
pražené mandle v cukru 45 Kč
vánoční cukroví 300 Kč za 0,5 kg
teplá lázeňská oplatka 20 Kč

Vánoční potřeby
borovice 550 korun
kavkazská jedle 750 Kč
jmelí 50 Kč
chvojí 60 Kč
domeček na kominíčky 180 Kč
andělské zvonění 190 Kč

Ve stáncích se dá platit kromě hotovosti také bankovními kartami či dobíjecí kreditní kartou Blue Card.