Trhy tak pokryjí celý advent, což nikdy předtím nebylo. Program Krušnohorských Vánoc v Litvínově zahájí na náměstí 29. listopadu tradiční rozsvícení hlavního stromu, tentokrát za pomoci obří loutky Mikuláše, kterou doprovodí čerti na koních.

„Měníme koncept Krušnohorských Vánoc. Některé tradiční akce ponecháváme, některé obnovujeme nebo přidáváme nové na základě připomínek veřejnosti,“ sdělila starostka Kamila Bláhová.

Vedení města věří, že letošní dlouhou veřejnou oslavu Vánoc, doprovázenou řadou volně přístupných kulturních akcí, neomezí celostátní protikoronavirová opatření. Vývoj situace radnice nadále sleduje. Městskou radou schválený program neobsahuje žádné přísné opatření, nepočítá třeba s oplocením náměstí s kontrolou bezinfekčnosti při vstupu.

1. adventní neděle na 1. náměstí v Mostě
Ohňostroj na Hněvíně, Krampus v centru. Vánoční trh v Mostě potrvá do silvestra

V minulých letech adventní trhy v Litvínově nebyly, město dělalo jen kulturní program. Letos budou trhy až do Vánoc otevřené každý den od 10 do 18 hodin, takže rodiny se budou moci v centru města pravidelně scházet třeba u svařáku. A zároveň budou součástí trhů doprovodné odpolední akce. „O víkendech bude program samozřejmě bohatší,“ uvedla Dáša Wohanková z oddělení propagace města.

S předstihem, už 16. listopadu, začne vernisáží v městském Zámku Valdštejnů výstava originálně ozdobených vánočních stromků. Další výstava stromků bude během trhů na náměstí, kde jehličnany zkrášlí svými výtvory školky a školy. Ty se budou podílet i na zábavě na pódiu, které se v centru zprovozní od 1. prosince.

Místo tramvaje retrobus

Návštěvníci se mohou také těšit na vánoční Fler jarmark v zámku s prodejem řemeslných výrobků, na Betlémské světlo, na pohádky, rytíře, klauny, živý betlém, staročeské Vánoce i gospelový soubor. Na náměstí zazní také písně z muzikálu Děti ráje a vystoupí Elán Revival, Petr Kolář nebo žáci Základní umělecké školy Litvínov. Děti s rodiči budou moci putovat s průvodcem po připravené trase za Ježíškem do Betléma. Kvůli rekonstrukci tramvajové trati v úseku Litvínov – Záluží bude ve městě v pondělí 6. prosince místo Mikulášské tramvaje jezdit Mikulášský retrobus se zastávkou na náměstí.

„Myslím si, že program je velmi pestrý a bohatý,“ řekla starostka.

V mosteckém divadle zahrál Festivalový orchestr Petra Macka
V Mostě zazněla klasická hudba, umělci poděkovali za podporu

Na Krušnohorské Vánoce naváže oslava konce roku a příchodu nového. Novinkou městské silvestrovské veselice, která bude jako v minulosti zaměřena především na rodiny s dětmi, je letos večerní projekce na průčelí zámku směrem od parku. Lidé uvidí stylizované záběry ze života ve městě, jeho minulost i současnost. Na akci se objeví Valdštejnové v zimních kostýmech, kejklíř s ohněm a ponocný s rohem a halapartnou, který jako noční hlídač města odvede diváky ze zámeckého parku do Voigtových sadů, kde bude městský ohňostroj.

Další novinkou v Litvínově bude už během adventu rozšířená vánoční světelná výzdoba, která se rozzáří i na příjezdu do města v ulici Mostecká. Vánoční strom bude nejen na náměstí, ale také na sídlišti Janov. Oba jehličnany budou z Litvínova. Oblíbený bod programu Krušnohorských Vánoc, rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru, podpořil Ústecký kraj dotací ve výši třicet tisíc korun.