„I když jsme museli šetřit, Vánoce by měly být dobré jako v minulých letech. Dosáhli jsme určitého standardu a ten chceme udržet," řekl primátor Vlastimil Vozka.

Radnice neozdobí strom u dopravního podniku. Stejně jako loni nebude u 1. náměstí hodně diskutovaný obří adventní věnec, který si město předloni půjčilo na zkoušku.

Odcházejí žárovky

Beze změn bude i hlavní vánoční strom. Problém je ale se starými žárovkami, které praskají. Výměna za úspornější LED světla, ze kterých má město modernější dekorace jinde v ulicích, se letos kvůli finanční náročnosti nezvládla. Radní pro příští rok uvažují o možnosti, že si město bude výzdobu vánočního stromu pronajímat. Má to být levnější než nákup kompletního vybavení. „Ono to opravdu není o malých penězích," sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Celou vánoční výzdobu si od specializované firmy pronajímá víska Patokryje. Platí přes dvacet tisíc korun.

„S pronájmem máme dobré zkušenosti. Firma si po Vánocích z ulic vše odmontuje a odveze. Nemáme s tím žádné starosti," řekl patokryjský starosta Karel Řehák.

Také Litvínov šetří. „Vánoční výzdoba bude stejná jako loni, nic se nedokupovalo," sdělila Dáša Wohnaková z propagace města.

Ani vánoční trhy v Litvínově nebudou. Město, které v minulosti investovalo dost peněz do doprovodného programu, nechce opět riskovat nízkou návštěvnost při nepřízni počasí. Raději sází na jistotu a spoléhá na to, že sváteční atmosféru vytvoří i Citadela, knihovna, divadlo a další organizace.

Vánoce na půdě

Městské oslavy Vánoc začnou v Litvínově už 15. listopadu seriálem akcí nazvaných jednotně Krušnohorské vánoce. První v řadě bude oblíbená tradiční výstava ozdobených jehličnanů Vánoce na půdě v městské Galerii Radniční sklípek.Venkovní stromy budou dva, u kostela a na Náměstí míru. Tam se 3. prosince strom rozsvítí, na koních přijedou Mikuláš s čertem a děti uvidí pohádku s drakem sršícím oheň. Ve stejný den začne ve Valdštejnském zámku výstava klasických i nezvyklých betlémů, třeba PETlém z plastových lahví nebo provokativní Peklém.

Pátého prosince bude jezdit Mikulášská tramvaj. Děti dostanou vstupenku za ručně dělanou vánoční ozdobu.