Vůbec první jim nastavila paži hlavní hygienička Krajské zdravotní (KZ) Dana Vaculíková. „Pro mě to bylo naprosto jasné, jiná cesta z tunelu přece nevede,“ řekla novinářům k rozhodnutí nechat se dobrovolně očkovat. „Pokud to chceme zvládnout, jedině takto. Je to totéž jako neštovice, černý kašel nebo záškrt. Jděte do toho!“ vzkázala lidem. První vakcínou se potom proočkovali další zdravotníci KZ a také záchranáři z Ústí. Nejspíš v pondělí 4. ledna dovezou část vakcíny z prvního závozu i do mostecké nemocnice pro tamní zdravotníky.

Ampulky od firem Pfizer a BioNTech přinesla do očkovacího centra na infekčním hlavní farmaceutka KZ Olga Mučicová. Do Ústí nad Labem dorazilo 195 malých lahviček, každá s pěti až šesti dávkami. Očkovaný by měl dostat po 21 dnech po první dávce ještě druhou. „Budeme očkovat přednostně zdravotníky. Hlavně ty, kteří jsou v přímém kontaktu s covid pozitivními pacienty,“ sdělila Mučicová. Mezi prvními byl i primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý, který k tomu samému vyzval své kolegy. „Přihlásili se téměř všichni. Až mě překvapilo, že je zájem obrovský,“ zhodnotil. Zdravotníci si podle Dlouhého naprosto jasně uvědomují, že očkování je jediná cesta ze současné krize. Vidí totiž, na rozdíl od většiny lidí, i ty hodně nemocné, kteří vyžadují hospitalizaci. „Takže vůbec nepochybují, že je správné nechat se očkovat. Navíc zdravotník, který se díky očkování nenakazí, může pečovat o nemocné a ani nenakazí pacienty,“ dodal primář.

Že je právě častá nemocnost mezi zdravotníky při řešení koronakrize problém, potvrdil Josef Škola, primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny. Stupňuje se i vyčerpanost těch, kteří se starají o vážně nemocné pacienty s covidem. A to během posledních pěti dní dál stoupal počet hospitalizací. „A když vidíme, jak v populaci narůstá počet diagnostikovaných, plní nás to ještě většími obavami,“ doplnil Škola, který působí zároveň jako krajský koordinátor intenzivní péče.

Kmenoví zaměstnanci nemocnic toho poslední dobou mají na krku víc i proto, že je po skončení pracovní povinnosti opustili medici a studenti zdravotních škol, odešla i řada vojáků. Ještě prosincový termín dodání první vakcíny Školu příjemně překvapil, původně ji čekal až na přelomu ledna a února příštího roku. „Je skvělé, že je tady a můžeme začít,“ konstatoval. Ale s tím, že hlavní efekt se dostaví, až se podaří proočkovat co největší část populace, zejména jejích rizikových skupin. „A to nepochybně bude ještě nějakou dobu trvat,“ upozornil primář.

Zájem mají i záchranáři

Také mezi krajskými záchranáři je o očkování větší zájem, než čekal jejich krajský šéf Ilja Deyl. „Když jsme loni nabízeli očkování proti chřipce, záchyt byl asi osm až deset procent. Proti covidu je podstatně vyšší, sedmdesát až osmdesát procent,“ vypočítal.

Další závoz regionu vakcínou proti koronaviru bude příští týden a pak ještě v dalších třech dodávkách v lednu. V pořadníku jsou jako první kromě zdravotníků nejvíc ohrožení hospitalizovaní pacienti a lidé ze sociálních služeb. Celkem by do Ústeckého kraje mělo do konce prvního měsíce nového roku dorazit kolem deseti tisíc dávek. Harmonogramem očkování v regionu se ve středu zabýval krajský krizový štáb. Hejtmanovi Janu Schillerovi (ANO) vadí, že z konceptu prvních proočkovaných skupin vypadli strážníci a pedagogové. „Stoprocentně s tím budeme pracovat a budeme plán trochu měnit podle našich potřeb,“ uvedl.

Hejtman zmínil, že se nechá očkovat hned, jak na něj přijde řada. Středeční očkování zdravotníků, kteří jsou v koronakrizi až po uši už skoro celý rok, je podle něj pro dosud nepřesvědčené lidi největší motivací k tomu, aby se nechali očkovat i oni. K tomu je vyzývá i rektor ústecké Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej. „Zcela jednoznačně pokládám očkování za pomyslné světlo na konci tunelu. Tedy za nutnou podmínku k tomu, abychom se poučeni z této epidemie mohli navrátit zpět k normálnímu způsobu života,“ prohlásil. Přestože ví, že se řada lidí očkování obává a slyšel dokonce o konspiračních teoriích, že prostřednictvím očkování nás všechny chce „někdo“ sledovat, apeluje: „Nevěřte těmto bludům!“ Paži stejně jako rektor ochotně nastaví sestrám i biskup litoměřický, který se ostatně každoročně nechává očkovat i proti chřipce. V souladu s Vatikánem považuje za důležité, že k očkování není nikdo nucen. „Pokud odmítne, má na to právo. Ale má se postarat o to, aby nebyl příčinou nákazy pro druhé lidi. Což nebude, upřímně řečeno, snadné dodržet,“ dodal biskup.