Neznámý drzý kapsář okradl v centru Mostu dědečka o holi, který šel odpoledne na zastávku MHD. Senior se bránil, ale zloděj s jeho peněženkou a doklady utekl dřív než mohli zasáhnout kolemjdoucí.

LIDÉ SE ROZČILUJÍ KAŽDÝ DEN

Když tento aktuální případ Deník zveřejnil na sociální síti, vyvolalo to velký ohlas. „To už je moc a ještě teď před svátky,“ odsoudila zlodějnu na bezbranném důchodci čtenářka Petra. „To samé se stalo mému kolegovi, když šel podvečer na autobus do práce,“ dodala čtenářka Marie. Takto se lidé rozčilují každý den. Veřejnost už řadu let dává najevo, že v Mostě se necítí v pohodě.

Teď mají všichni obyvatelé nad 15 let šanci upozornit na bezpráví přímo radnici a pomoci jí najít východisko z nevyhovující bezpečnostní situace. Most totiž sestavil s odborníky strategii prevence kriminality do roku 2021, jejíž součástí je dotazník s desítkami otázek.

„Cílem průzkumu pocitu bezpečí je získat od občanů informace, na jaké priority v oblasti bezpečnosti se má vedení města a městská policie zaměřit v příštím roce,“ vysvětlil šéf strážníků Jaroslav Hrvol.

Lidé, kteří chtějí usměrnit práci samosprávy, mají například uvést tři místa ve městě, která považují za nejnebezpečnější. Vznikne tak pocitová mapa lokalit strachu a klidu.

Mostečané mohou odpovědět i na dotaz, zda byli svědky či obětí nějakého zločinu, jaký to byl trestný čin, a zda ho nahlásili policii. Radnice také zjišťuje, které skupiny vyvolávají v obyvatelích nejvíce znepokojení, zda narkomani, anarchisté, neonacisté, bezdomovci, muslimové či partičky ze sociálně vyloučených sídlišť. Za důvěrné údaje nemá mít nikdo nepříjemnosti.

ZARUČENÁ ANONYMITA

„Zaručujeme anonymitu při převzetí i zpracování dotazníků. Vyhodnocená data použijeme pouze jako celek,“ dodal velitel městské policie.

Podle výsledku průzkumu se upraví práce strážníků a preventistů kriminality, aby se u Mostečanů zvýšil pocit bezpečí. Nové plánování by mělo také zahrnout potřeby různých skupin obyvatel a výběr smysluplných bezpečnostních opatření.

Dotazník dostupný na webu města lze vyplnit z počítače, mobilu či tabletu. Zabere to necelou čtvrthodinu. V tištěné podobě je dokument k vyzvednutí v přízemí radnice, kde je i schránka na vhození odpovědí. Průzkum končí 4. ledna.

Policie se netají tím, že navzdory výraznému poklesu kriminálních případů z 5374 v roce 2013 na loňských 2746 zůstává intenzita zločinnosti vysoká a převyšuje republikový průměr. Obavy lidí o bezpečnost a majetek proto přetrvávají. Potvrdil to i exkluzivní průzkum společnosti Sanep pro Deník: kriminalita patří mezi největší trápení obyvatel Ústeckého kraje.

Kromě běžné pouliční kriminality, krádeží věcí z aut, kabelek, sklepů a bytů, dělají policii už delší dobu starosti delikty, které páchá mládež, v nejhorším případě děti na dětech.