Bude jediná svého druhu na severozápadě. Nejmodernější, nejbezpečnější, atraktivní a počítá se, že přiláká další stovky nebo tisíce návštěvníků. Řeč je o letní bobové dráze, která se právě v těchto dnech začala stavět ve Sport areálu Klíny v Krušných horách. Jezdit se na ní bude už o letních prázdninách.

„Tak to je super, už se těším,“ řekl na zprávu o zahájení stavby a brzkém uvedení do provozu Dominik Čermák z Duchcova, který si už před pár lety vyzkoušel jízdu na podobném zařízení na německé straně Krušných hor. Letní bobové dráhy mají v sousedním Sasku v Seiffenu, Altenbergu a Oberwiesenthalu. Ve všech případech jsou to dráhy z 90. let minulého století, jezdí se na vozítku v plechovém korytě.

Nová bobová dráha v Klínech bude jiná. Lidé tam pofrčí na vozítku, které jezdí po monoliové trubkové konstrukci, z níž se nedá vyletět. „Původně ten nápad vznikl už někdy před deseti lety. Říkali jsme si, že bobovka je v Seiffenu, tak by mohla vzniknout nějaká spolupráce. Jenže spolupráce se nějak nerozběhla, tak jsme se rozhodli jít vlastní cestou a postavit si bobovou dráhu té nejmodernější koncepce,“ přiblížil zrod nápadu šéf Sport areáu Klíny Josef Dlouhý s tím, že u nás v Krušných horách žádná bobová dráha neexistuje. Ta v Klínech bude široko daleko první.

Konstrukce dráhy je velice moderní a bezpečná. Na trubce je vozítko, které má kolečka zespodu a shora. Má tři na sobě nezávislé brzdy, pasažér je připoutaný bezpečnostním pásem. V případě, že pojedou najednou rodič s dítětem, má svůj bezpečnostní pás i dítě. „Nemůže se vám na ní nic stát,“ poznamenal Josef Dlouhý.

Bez letních atrakcí to už nejde

Klíny jsou známé jako zimní lyžařské středisko. Stavba bobové dráhy je reakcí na to, že poslední zimy nebyly zrovna nejpříznivější pro lyžování, a také na to, že většina lyžařských areálů, a stejně tak Klíny, se snaží o celoroční provoz. Hledají proto různé a pro turisty zajímavé možnosti. „Je to tak. Pro nás to není novinka, s letním provozem jsme začali už před lety jízdou s koloběžkami nebo na kolech po sjezdovce, máme svoje ubytovací zařízení, která běží celoročně. Už jsme do toho zapojili před lety postavenou novou lanovku a došli jsme k tomu, že nám tady prostě chybí letní bobová dráha. Tak jsme začali jednat,“ vysvětlil šéf Sport areálu.

Pro Klíny vybrali systém rakouské společnosti Brandauer. „Je to jediný systém, který je rozebíratelný, což byla první základní podmínka pro stavbu,“ připomněl Dlouhý.

Počítalo se totiž s tím, že dráha povede po sjezdovce, takže bylo potřeba, aby se mohla v zimní období rozmontovat a uskladnit.

Stavba už začala tím, že se buduje přemostění přes místní cestu. Na začátku května se bude stavět samotná dráha a její prvky. Hotovo by mělo být za šest týdnů, takže o prázdninách už bude dráha plně v provozu. Délka dráhy je necelých 900 metrů s převýšením 130 metrů.