Ne vše lze ale vypozorovat s naprostou přesností. Sokoli jsou totiž extrémně plaší, a tak hlavním cílem zůstává zachování jejich maximální pohody. Letos sokoli úspěšně vyhnízdili v neratovické Spolaně a litvínovské rafinérii. Od roku 2011 se ve výrobních areálech Unipetrolu vylíhlo už 25 mláďat tohoto kriticky ohroženého dravce.

„V rámci celé skupiny Unipetrol se snažíme minimalizovat dopady naší výroby na životní prostředí a zároveň být v ochraně životního prostředí proaktivní. Na modernizaci našich výrobních provozů a zajištění činností souvisejících s ochranou životního prostředí dlouhodobě vynakládáme prostředky v úrovni zhruba jedné miliardy Kč ročně. Odchov sokolů či pravidelné zarybňování Labe a Bíliny jsou sice jen malým, ale o to milejším a viditelnějším zlomkem všech našich aktivit,“ shrnul Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO společnosti Unipetrol.

Sokoli se do výrobních závodů Unipetrolu pravidelně vrací už několik let. V Litvínově mají připraveny dvě hnízdní budky na více než stometrových komínech u teplárny a u etylenové jednotky.

Sokoli v Elektrárně Počerady
Elektrárny na severu Čech se vždy na jaře proměňují v jednu velikou sokolí farmu