„Paní doktorka se stěhuje pryč z Mostecka," řekl Mosteckému deníku ředitel společnosti Paracelsus Luboš Vodvářka. Ordinace bude od 1. října prázdná. „Nemám náhradu. Zatím nevím o nikom, kdo by to mohl vzít. Situace ohledně zubařů je hodně špatná," doplnil Luboš Vodvářka.

Milada Tomčíková má v kartotéce stovky pacientů. „Na Paracelsus chodím k zubaři už od dětství, tato doktorka tam byla asi deset let. Nyní k ní chodíme celá rodina, tedy já s manželem a třemi dětmi. Nejvíc mě mrzí, že nás nikdo neinformoval. Teď mi nezbude asi nic jiného, než začít obvolávat ostatní zubaře, zda nás přijmou," řekla pacientka Hanka Šimmerová.

Lákání lékářů

Nedostatek stomatologů trápí celý Ústecký kraj. Podle statistik připadaly přede dvěma lety na jednoho zubaře v regionu skoro dva tisíce lidí.
Problém se ale týká i jiných oborů. Alarmující je situace kolem praktických lékařů. „Jejich věkový průměr je hrozivý," řekl nedávno náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák. V roce 2013 byl průměrný věk všeobecných lékařů 54 let, lékařů pro děti a dorost dokonce 56 let.

Kraj se snaží přilákat lékaře stipendijním programem, který připravil pro tento akademický rok. Je určen pro absolventy prvních ročníků zubního lékařství, všeobecného lékařství a farmacie. Studenti mohou získat stipendium padesát tisíc korun ročně, pokud po studiích začnou pracovat v Ústeckém kraji.

„V kraji musí odpracovat tolik let, na kolik jim bude poskytnuto stipendium. Doba se ale začne počítat až po získání atestace," vysvětlil hejtman Oldřich Bubeníček. Zubaři, kteří nepotřebují atestaci, si povinnou dobu budou moci odpracovat hned po ukončení studia.

Do stipendijního programu, na který radní pro tento akademický rok vyčlenili 1,25 milionu korun, se mohou hlásit lidé z jakékoli vysoké školy v republice. Žádost je třeba poslat na adresu krajského úřadu do 30. září.