Na středních školách a učilištích působí podle údajů krajského úřadu 3775 učitelů. Pedagogů pro některé obory není podle mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělové dost.

"Nelze hovořit o 'dostatku' pedagogických pracovníků některých všeobecných předmětů, zejména matematiky, chemie, fyziky. Problém nastává také u odborných předmětů technického zaměření, a to především těch s vyšší odbornou kvalifikací," řekla Dosedělová.

Učitelé tak chybějí především u odborných předmětů na průmyslových školách. Situace u ostatních zaměstnanců škol je podle Dosedělové stabilní.

Naopak dostatek učitelů je v Ústí nad Labem. Krajské město zřizuje 19 základních škol. "Personální zabezpečení na základních školách je plně v kompetenci ředitelů škol a je dostatečné. Ředitelé neuvádí nedostatek kvalifikovaných pedagogů," řekla mluvčí radnice Romana Macová.

Motivační program, který by učitele přiměl působit právě na severu Čech, Ústecký kraj podle Dosedělové nemá. "V současné době není v Ústeckém kraji vyhlášen žádný rozvojový program na podporu pedagogických pracovníků na středních školách, vzhledem k vyvíjející se situaci to však nelze v budoucnu vyloučit," doplnila Dosedělová.

Motivační program funguje například u lékařů. Kraj jim nabízí stipendia výměnou za závazek, že budou po dokončení školy pracovat v Ústeckém kraji.