Požáry kontejnerů na odpadky v závěru loňského roku procvičily hasiče a policisty. Jen na konci prosince se jich v plamenech ocitlo šest. Série neskončila ani po Novém roce. V úterý 2. ledna totiž hořela nádoba na odpad v ulici Jaroslava Seiferta.

„V ulici K. H. Máchy o druhý vánoční svátek hořely dva kontejnery najednou. Jeden shořel celý a jeden částečně. Oba jsme ale museli vyměnit. Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl vedoucí oddělení odpadového hospodářství Technických služeb Most Jan Hepnar.

Dodal, že škoda přesáhla osm tisíc korun. „To je jen škoda přímo na kontejnerech,“ dodal Hepnar. Jinak se likvidace jednoho zdevastovaného odpadního kontejneru pohybuje kolem deseti tisíc korun, protože kromě náhrady nádoby je potřeba ještě zaplatit lidi, kteří musí poškozený kontejner vyměnit, a techniku, která dojede na místo.

V ulici K. H Máchy 26. prosince vzplály kontejnery kolem osmé hodiny ráno. Už předtím v průběhu noci vyjížděli hasiči ke dvěma požárům odpadních nádob do ulice Maršála Rybalka a do České. Tři dny nato vyjížděli hasiči, policejní hlídka a strážníci k večerním požárům do ulic Dobrovského a Mozarta. V jednom případě byl u jedné z hořících popelnic spatřen muž v bundě s červenou kapucí a psem. Policie se případy zabývá.

„Máme jich v průběhu prosince hlášených dost. Policisté na nich pracují. Zatím se nepodařilo nikoho dopadnout,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Na druhý vánoční svátek, 26. prosince, zachvátily plameny kolem osmé hodiny ranní kontejner na odpadky v mostecké ulici K. H. Máchy.

Na druhý vánoční svátek, 26. prosince, zachvátily plameny kolem osmé hodiny ranní kontejner na odpadky v mostecké ulici K. H. Máchy.

Podle Hepnara evidují Technické služby města Mostu za rok 2017 celkem 91 shořelých kontejnerů. Škodu jenom na nádobách vyčíslily zhruba na půl milionu korun. Celou řadu popelnic navíc ještě zasahující hasiči dokázali zachránit, protože rychle jejich obsah vysypali a uhasili.

Nejvíce se staly terčem útoků pyromanů nebo vandalů klasické černé kontejnery na směsný odpad. Na druhém místě nepopulárního žebříčku jsou žluté kontejnery na plast a „bronzový stupínek“ patří modrým na papír. „Dokonce nám někdo zapálil i dva hnědé kontejnery na bioodpad,“ doplnil Hepnar.

V jednom případě loni lehlo popelem celé jedno kontejnerové stání, a to v ulici Na vyhlídce. Škoda se vyšplhala na 60 tisíc korun.

Největší škody bývají na zeleném kontejneru, který je určený na sklo. „Ten když někdo zapálí, tak prostě nejde uhasit. Jeho pořizovací cena je deset tisíc korun,“ uvedl vedoucí oddělení odpadového hospodářství. Ten také neví o tom, že by v průběhu loňského roku policie někoho v souvislosti s požáry dopadla. Potvrdila to i policejní mluvčí.

V minulosti však v jednom případě byli policisté úspěšní. Dopadli mladíka, který se na zapalování podílel. Ten si pak musel v technických službách vše odpracovat.