Sedíme v mostecké knihovně přesně rok poté, co ho odvolali z funkce ředitele. Nyní Tomáš Ondrášek vede prestižní Středočeskou vědeckou knihovnu v Kladně a má ambice z ní rovněž udělat multifunkční společenské centrum. Rozhovor jsme museli dvakrát přerušit. Jednou, když mu přišla popřát hodně štěstí paní knihovnice, která si nás všimla v koutě studovny, a podruhé, když exředitele přivítal pan lékárník, dlouholetý návštěvník knihovny. „Nebyl jsem tu vlastně celý rok,“ říká Ondrášek.

Jak se na své odvolání díváte s ročním odstupem?

Všech jedenáct radních tehdy jednomyslně odhlasovalo můj vyhazov a den poté mi s velkým gustem přišla rozsudek sdělit trestná výprava ve složení náměstkyně Markéta Stará a úředníci Tomáš Brzek a Petra Trojnová. Po roce se na své vykopnutí dívám bez emocí a je mi to fuk.

Vyčítali vám vážné chyby v řízení knihovny?

Ano, že nemáme revizi hromosvodu! To byl jakože hlavní důvod mého odvolání. Kdyby mi zatelefonovali, platnou revizi bych jim ukázal. Byl to komický a zástupný důvod, prostě jsem jim nešel na ruku.

Teď jste opoziční politik. Otevřelo vám to oči?

Nejsem úplný nováček. Na zasedání zastupitelstva jsem chodil povinně jako ředitel knihovny a s mnoha místními „politiky“, kteří sice nikdy v knihovně nebyli, jsem se vídal a stýkal. Je to ale horší, než jsem si myslel.

V čem horší?

V komunikaci, ve vzájemném naslouchání a ve vzájemném respektu.

U politiků jste ale musel mít dobré renomé. Od roku 2003 jste se držel v čele městské organizace navzdory mnoha změnám na radnici.

Podařilo se mi udržet knihovnu apolitickou, nikomu jsme nepanáčkovali. Na to jsem docela pyšnej. Někdy to bylo na ostří nože, ale ustál jsem to. Nechtěl jsem řídit městskou organizaci kvůli politickému přátelství, zajímalo mě jedině, jak říkáte, dobré renomé knihovny. Nechci být v čele nějaké organizace proto, že s někým kamarádím. Takového přítelíčkování je v Mostě až až, nemyslíte? Mého tátu v roce 69 vyhodili z ředitelské židle, protože nechtěl panáčkovat. A vidíte, po padesáti letech se mi stalo totéž. Je to smutné.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Mostecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.