Obec se tak připojila k nedalekému Mostu, který rozšířil působnost své protialkoholové vyhlášky v roce 2017. Stejně jako v Mostě reagoval obrnický úřad na podněty obyvatel. Vyhláška platí od začátku března.

„Důvodem rozšíření působnosti vyhlášky byly stížnosti obyvatel na nevhodné a hlučné chování některých zákazníků nového obchodu s potravinami v Chanově. Na ulici před obchodem popíjejí alkoholické nápoje a hlasitě se baví,“ vysvětlil starosta Obrnic Stanislav Zaspal s tím, že vedení obce chce vydáním protialkoholové vyhlášky zvýšit ochranu veřejného pořádku, dobrých mravů, bezpečnosti v obci a také zamezit nežádoucímu vlivu na děti a mladistvé.

Ilustrační fotografie.
Muž opakovaně vyhrožoval družce a napadal ji. Teď čelí obvinění

Místní novinku vítají. „Určitě je dobře, že radnice zákaz rozšířila,“ reagovala Iveta Kohoutková. „Já jsem taky ráda,“ přidala se Renata Franková. Veřejných prostor, v nichž vyhláška zakazuje požívání alkoholických nápojů, je více než deset. Je to například prostor okolo základní a mateřské školy a budovy Integrovaného centra volnočasových aktivit, dětská hřiště, pískoviště a další veřejně přístupná místa pro děti a mládež, zastávky hromadné dopravy a prostor v okruhu pěti metrů od nich nebo Mírová a Nádražní ulice včetně chodníků. V části České Zlatníky to jsou prostory kolem kostela sv. Jiří, kapličky Nejsvětější trojice nebo podchod pod silnicí I/13. V Chanově nově už zmiňované prostranství u garáží.

Podle starosty Zaspala budou zastupitelé dodržování vyhlášky kontrolovat. Za její porušení hrozí peněžitá pokuta, kterou hříšníkovi může udělit městská policie.

Obec chce přilákat mladé rodiny

Kromě klidu a bezpečnosti v ulicích obec také hledí do budoucna a chce přilákat více mladých. Proto se rozhodla umožnit výstavbu rodinných domů v přilehlých Českých Zlatníkách. Investor, kterým je společnost Herkul, vybuduje na pozemcích na své náklady inženýrské sítě, pozemní komunikace a veřejné osvětlení a poté rodinné domy, které bude nabízet k odkoupení. „Je to v souladu s rozvojem obce, chceme tím přilákat nové obyvatele, zejména mladé rodiny,“ vysvětlil obrnický starosta Stanislav Zaspal.

Podvody. Ilustrační foto.
Mladá Mostečanka zneužila důvěřivosti jiné ženy, brala si úvěry a neplatila

Zasíťování pozemků vyjde podle odhadu na 6,48 milionu korun bez DPH, obec je investorovi prodá za podmíněně sníženou cenu 1 000 korun.

„Pozemky jsou pro vybudování rodinných domů vhodné, za jiným účelem bychom je neprodali. Nabízeli jsme je už několik let a konečně se našel investor. Pro obec by byla příprava území nákladná. Při stanovení ceny jsme brali také v potaz i skutečnost, že nebudeme mít s výstavbou rodinných domů žádné výdaje a také že riziko nabídky a poptávky při jejich prodeji na sebe bere sám investor,“ dodal starosta.

Součástí kupní smlouvy podle jeho slov budou podmínky, které by plánované využití pozemků měly zajistit. Patří mezi ně také termín zahájení a dokončení stavby a stanovená sankce v případě jejich nedodržení.