Mostecká radnice plánuje výstavbu velkého lanového centra v parku Šibeník. Odhadované náklady jsou 10 až 15 milionů korun. Chystá se studie. Pokud ji městská rada schválí, základy by se mohly stavět na podzim a hlavní konstrukce s lávkami, bludištěm, minivyhlídkou a kioskem v příštím roce.

„Byla by to další věc, která by výrazně oživila nejen park Šibeník, ale přilákala do Mostu návštěvníky z okolí," řekl Deníku primátor Jan Paparega. S náměstky a úředníky magistrátu už vybrali v parku vhodné místo. Které to je, zatím neřekli. Záměr nemá být v kolizi s územním plánem.

Zástupci radnice navštívili také lanové centrum v Oseku, kde se inspirovali a setkali se s jeho zhotovitelem. Domluvili se na zpracování studie pro mostecký Šibeník. Radní na to uvolnili 250 tisíc korun. Studie má být hotova za dva měsíce.

Lanové centrum v Mostě má být větší než v Oseku. Má stát na vysokých kůlech, protože v parku Šibeník nejsou tak mohutné stromy. Část lávky by měla vést nad korunami dřevin, čímž vznikne minivyhlídka na Most.

Vstupné? Zatím není rozhodnuto

Autor studie by měl vše představit radním na jejich letní schůzi, kdy se má o stavbě hlasovat. „Pevně věřím, že se na realizaci dohodneme," řekl Deníku náměstek primátora Marek Hrvol. Pokud půjde vše hladce, město by zakázku vysoutěžilo ještě letos, základy pro nosné kůly nechalo vybetonovat do listopadu a zbytek investice by přesunulo do roku 2018.

Zda se bude platit vstupné, není ještě rozhodnuto. O provozním režimu, otevírací době a zázemí budou radní teprve diskutovat. Zatím se hovoří o tom, že areál nebude oplocen a bude v něm kiosek. Zadání zní, aby se kácelo co nejméně stromů a aby centrum co nejvíce splynulo s přírodou.

O zřízení menšího, sportovně zaměřeného lanového centra se vstupným, v rekreačním areálu Matylda nebo Benedikt, uvažovaly před rokem 2010 městské technické služby, ze záměru ale sešlo. Dostaly přednost jiné akce. Areál měl být oplocen a o návštěvníky se měla starat proškolená obsluha. Ta měla dohlížet i na programy zaměřené na zábavu, adrenalin, výchovu a vzdělávání.

V Oseku je otevřeno

Nejbližší lanové centrum, kterému se říká 3D bludiště, je v sousedním městě Osek. Pro veřejnost je otevřené ve všední dny od 14 do 18 hodin a o víkendech od 10 do 18 hodin. Standardně má otevřeno denně od dubna do září. O provozní dobu 3D bludiště je přítomna obsluha, jeden pracovník v týdnu a dva o víkendu. Vstupné je 50 korun na celý den.