Dívenka byla zabalená v ručníku, vážila 3330 gramů a měřila 48 centimetrů. „Protože v sobotu měla svátek Jolana, tak dostala toto exotické jméno i tato holčička,“ řekl předseda spolku Babybox pro odložené děti Ludvík Hess. „Informaci jsem dostal od vlídné a vstřícné primářky Marie Váchové. Ujistila mě, že holčička je na první pohled zdravá,“ dodal.V Mostě šlo v pořadí o páté odložené dítě od zprovoznění tamější schránky na děti.

Statistikám v Mostě vévodí holčičky nad kluky, a to nově v poměru čtyři ku jednomu. Celkově bylo v Česku nalezeno v babyboxech 175 dětí, mostecká Jolanka je už třináctým odloženým miminkem v letošním roce. První český babybox se otevřel 1. června 2005 právě na Mezinárodní den dětí v pražském Hloubětíně.

Schránky pro nechtěné děti jsou dnes téměř ve všech okresních městech Ústeckého kraje. Mají je všechny nemocnice Krajské zdravotní, tedy ústecká, děčínská, teplická, mostecká i chomutovská. Další jsou v litoměřickém a kadaňském špitále. „Jen Žatec se zřízení babyboxu brání a je to v podstatě poslední větší město v kraji, které babybox nemá,“ poznamenal Hess.

Předposledním odloženým miminkem v Ústeckém kraji byl chlapeček Michálek. V babyboxu v děčínské nemocnici ho personál našel loni 19. prosince a jméno dostal podle lékařky Marie Michálkové, která měla na oddělení službu. „Michálek byl dobře oblečený a nejevil známky podchlazení ani násilí,“ sdělila tehdy primářka Renata Přibíková.

Michálek se tak stal teprve druhým dítětem nalezeným v děčínském babyboxu. Nejvyšší skóre v počtu odložených dětí v kraji si zatím drží ústecká Masarykova nemocnice, a to šest dětí. Za Ústím je dalším v pořadí mostecký špitál se pěti dětmi, v Teplicích a Kadani takto zachránili dvě děti, v Chomutově jedno. V Litoměřicích dosud nikdo děťátko neodložil. Celkem krajské babyboxy přijaly už 18 dětí.