"Dívka narozená v roce 2004 zemřela na meningokokovou infekci," uvedl Josef Trmal, ředitel ústecké krajské hygienické stanice. Průběh nemoci měl velmi rychlý průběh. Stav nemocného dítěte se velmi rychle zhoršil. „Dívenka byla přivezena do mostecké nemocnice již ve velmi těžkém stavu. Přes veškerou snahu lékařů kolem druhé hodiny odpolední zemřela. O jaký typ meningokoku se jedná, se zjišťuje,“ uvedl Trmal.
U rodiny a příbuzných holčičky bylo provedeno karanténní opatření. ,,Holčička nechodila do kolektivu dětí, takže jsme provedli výtěr a nasadili antibiotika jen u příbuzných holčičky,“ sdělil vedoucí mosteckého protiepidemického oddělení Josef Kočí.
Předtím 25. března meningokokové infekci podlehl v ústecké nemocnici dvouletý chlapec po několikahodinovém boji lékařů v ústecké Masarykově nemocnici. Chlapec pocházel z ústecké čtvrti Předlice.
K březnovému případu primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý uvedl, že ráno rodiče uviděli u dvouletého syna krvácení do kůže. Rychle zavolali rychlou lékařskou pomoc. Záchranná služba nalezla dítě již v těžkém šoku.
Podle Dlouhého má průběh meningokokové choroby, zvláště u malých dětí, velmi rychlý průběh.
Josef Trmal uvedl, že letos v Ústeckém kraji jde o druhé úmrtí na meningokokovou infekci.
Podle Trmala loni v Ústeckém kraji zemřel na meningokoka jeden třiapadesátiletý muž z Chomutovska. Celkem loni bylo léčeno z meningokokové infekce v kraji sedm osob.
Neméně tragický byl i rok 2007, kdy v listopadu desetiměsíční chlapeček z Ústí nad Labem podlehl napadení bakterií meningokoka. V lednu 2007 podlehla dvouměsíční holčička z Litoměřicka.
„U meningokokové infekce je stěžejní faktor času,“ zdůraznil Trmal. Varuje, že lidé by neměli podceňovat, nejen u dětí, vysoké teploty, které nelze snížit ani podáním léků na snižování horečky. V takovém případě by měli ihned vyhledat lékaře.
Meningokoková infekce má zpočátku podobný průběh jako virové onemocnění. Proto se dá jen velmi obtížně odhalit. Prvotní známky onemocnění se projevují již po několika hodinách vysokými horečkami nad 40 °C či zvracením.
Proti dvěma typům – meningitidě A a C se lze bránit očkováním. Na typ B se ještě žádná účinná očkovací látka nenašla. Bohužel, většina případů patří do typu B.