V základních školách žáků stále ubývá, rozdíl už však není tak výrazný jako dříve. "Ve 12 základních školách je nyní zapsáno 5460 žáků, o 35 méně než loni v červnu. Do tříd by se ještě vešlo 2025 žáků. Není tak potřeba kapacitu škol navyšovat, nepočítá se však ani s rušením žádné ze škol," uvedl Kurcin.
S výraznějším poklesem počtu žáků ve školách Kurcin počítá po roce 2012. "Původně jsme počítali s baby boomem, což se však bohužel nepotvrdilo. Volných míst v lavicích tak budeme mít stále dost. Tento stav navíc umožňuje nezaplňovat třídy na maximální možnou kapacitu, což se pozitivně projevuje ve kvalitě výuky," doplnil.

Od začátku 90. let v Mostě kvůli úbytku žáků ve třídách ukončilo provoz šest základních škol. Kromě současných 12 fungují i dvě školy speciální a dvě umělecké. Redukce byla podle Kurcina vzhledem k menšímu počtu dětí nutná. Školský odbor mosteckého magistrátu vypracoval už dříve analýzu zohledňující kromě využití kapacity a umístění škol také technických stav jejich budov a výsledky zápisů do prvních tříd.

Prioritou města je, aby budovy zrušených škol nadále využívaly vzdělávací instituce nebo aby objekty sloužily jako zázemí pro zájmovou činnost dětí. Objekt už dříve uzavřené 9. základní školy tak nyní využívají soukromé školy, střední a vysoká. Do uvolněného pavilonu jedné ze dvou sloučených sídlištních škol se zase přestěhoval Dům dětí a mládeže.