Na trávníky vyjely v pondělí sekačky. Malé, ruční, i ta velká, traktorová. Začala první letošní seč. Start byl v centru města. „Jde to výborně!" zvolal sekáč Kolaj, aby ho bylo slyšet, když zkracoval zeleň u barokních soch čtyř živlů pod okny magistrátu. Patří k nejzkušenějším trávníkářům v Mostě. Dělá to už čtrnáct let.

Viliam Kolaj.

Desítkám lidí z městských technických služeb, stálým a sezónním zaměstnancům, které teď tráva živí, začalo náročné období. Závod s časem, s rychle rostoucí zelení s alergenním pylem trav, který je nejrozšířenější v létě. Tři party postupují od včerejška směrem do sídlišť, do svých okrsků. Sucho zatím trávu brzdí. „Letos začínáme přibližně o deset dní později než loni," říká Karel Mutinský z vedení technických služeb.

Technické služby mají ve městě na starosti seč trávy na 180 hektarech. To je plocha 360 fotbalových hřišť. Dalších 100 hektarů je v příměstských a rekreačních zónách, například Šibeník, kde se seče později.

Během roku bude zhruba sedm sečí. Jejich konečný počet bude záviset na počasí.

Další velká akce, blokové čištění města, se plánuje na konec května, kdy se začne ulicemi Lidická a M. J. Husa na sídlišti Výsluní.

PYL Teplé počasí nastartovalo kvetení většiny stromů, jejichž pyl může způsobit citlivým jedincům řadu potíží. „Nejsilnější alergenicitu má pyl břízy," oznámila Stanice pylové informační služby Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. Pylová služba zároveň upozornila na zkříženou reaktivitu pylu břízy s pylem řady příbuzných dřevin aktuálně to jsou habr, dub, topol a jilm. Pyl jasanu patří do skupiny středně silných alergenů a alergiků na tento pyl poslední dobou přibývá. Naopak alergologický význam pylu javorů je malý, podobně jako u jehličnanů. Sezóna olše a lísky je ve středních polohách u konce, začínají nakvétat duby a jilmy. Pokračuje sezóna vrb, objevuje se habr, který je středně silným alergenem. Nejhojnější vzdušnou plísní jsou Cladosporia. V následujících dnech a týdnech očekává pylová informační služba další nárůst koncentrace pylu břízy, dubu, buku a jasanu.