„Tenkrát nešetřili!" prohlásil na adresu komunistů dělník, když bagr vedle parku u policie v Mostě nabíral další velký kus betonu skrytý pod trávníkem. Děti ze sídliště pod Šibeníkem se tak budou muset pár týdnů obejít bez hřiště v ulici Jana Kubelíka. Těžká technika si včera razila cestu do hlubin právě tam.

Stavbaři, kteří vše vrátí do původního stavu, lokalitu připravují na výměnu horkovodu a odstávku teplé vody. Ta letos nebude celoplošná, ale postihne na etapy od června do srpna jen část Mostu a Litvínova. Přesto se dotkne tisíců rodin.

První místní odstávka začala včera ráno v mostecké ulici Pionýrů. Tam potrvá do 23. června a týká se několika obytných domů (bl. 327, 330, 328 a 390) a budov Vysoké školy finanční a správní a bývalého úřadu města.

Ne všichni budou doma vodu ohřívat na plotně, ve vařiči, v pračce nebo v lahvích na balkóně. „Já odstávku nijak nepocítím. S manželem vegetujeme na chatě na Klínech. Je tam klid a krásně," sdělila seniorka z Mostu, která si zvykla žít na horách a nejraději by tam zůstala i v zimě.

Na studenou se v Litvínově musejí připravit jako první obyvatelé ulic Tyrše a Fűgnera, Alešova, Tylova, Valdštejnská, Studentská, Ruská, U Zámeckého parku, U Bílého sloupu, Ukrajinská a Soukenická, kde odstávka začne 4. července a skončí 24. července. Mimořádně, na jeden den, 8. července od 6 do 18 hodin, bude odstaven celý Litvínov i s Janovem. V Mostě budou odstávky probíhat do srpna, v Litvínově se jedná pouze o červenec.

Lidé se energetiků ptali, proč kopou tam, kde se opravovalo loni. „Souvisí to s dotačními akcemi," vysvětlila mluvčí komořanské teplárny United Energy Miloslava Kučerová. Energetici pokračují v modernizaci horkovodní sítě tam, kde loni práce přerušili.

Loni byly v Mostě a Litvínově rozsáhlé rekonstrukce a celoplošná odstávka. Měla trvat od 5. do 18. července, ale skončila o dva dny dříve. Jak to bude v příštím roce, energetici oznámí na jaře 2016.

Aktualizované přehledy lokalit, kde je či bude oodstávka a kde se kope či bude kopat, najdete zde: MostLitvínov