Zákaz, který má chránit lidi před hlukem, platí od soboty 2. února. Za porušení nařízení je pokuta 200 tisíc korun.

Městská rada tvořená zastupiteli ze SMM, ČSSD a ODS novinku schválila 10. ledna většinou hlasů. Sedm radních bylo pro zákaz, tři radní z ČSSD byli proti. Omezení jedné z živností se jim nelíbí.

„Podpora podnikání má být pro všechny stejná," říká Josef Tancoš (ČSSD). Podle něj by byl lepší kompromis: snížení hluku a stanovení jasných pravidel, kdy a kde může auto s reproduktorem jezdit.

„Ať zakáží zvukovou reklamu na komerční věci, ale ne na sportovní, kulturní a další veřejně prospěšné akce, kam podle mě patří i volby," tvrdí Miloš Jordák, chomutovský poskytovatel zvukové reklamy. Jeho auto občas jezdilo i v Mostě a při loňských senátních volbách propagovalo ve městech a vesnicích na Chomutovsku a Litoměřicku kandidáty hnutí Severočeši.cz.

Boublík uznává, že část lidí může audio reklama rušit, ale pokud jsou dodržovány zákonné normy, není podle něj možné jeden druh reklamy z města vyloučit. Odvolává se i na vysokou nezaměstnanost, kdy by živnostníci neměli rozšiřovat řadu lidí bez práce.

„Já bych tu reklamu zakázala jen kvůli malým dětem, aby se vyspaly," řekla jinak tolerantní Ivona Pekárová, matka předškoláka. „Nevadilo mi to. Zvuk sekaček na trávu je daleko horší," uvedla seniorka Jiřina Herblichová.