Sedmý ročník festivalu PřeMostění potrvá až do neděle 7. dubna a oživí místní kulturní dění alternativními pořady, které se v Mostě v takovém rozsahu konají jen výjimečně. „Pět dní nabitých divadelním programem představí divákům tvorbu studentských souborů i amatérského divadla pro dospělé. Nejlepší soubory mají možnost postoupit až na žatvu českého amatérského divadla Jiráskův Hronov,“ sdělila Petra Slížková z organizačního týmu.

V Základní umělecké škole F. L. Gassmanna uvedou pořadatelé desítky originálních inscenací a doprovodných akcí pro veřejnost. Ve čtvrtek přijede i proslulý český shakespearolog a profesor Martin Hilský, který bude přednášet od 17.30 hodin. Velký zájem se také očekává o dnešní diskuzi, na které od 18 hodin vystoupí moderátor Jan Tuna z internetového pořadu A dost!, kde odhaluje šunty. Po něm zahraje oceněná folková písničkářka Blondýna z Rakovníka.

V minulých letech festival podpořily svou účastí známé osobnosti, například architekt Adam Gebrian, herec Marek Daniel či komentátor Jindřich Šídlo.

Hlavním cílem PřeMostění je umožnit amatérským souborům i jednotlivcům prezentaci jejich představení a vytvořit přátelskou atmosféru pro diskuzi lidí, kteří mají rádi divadlo. Všechna představení hodnotí lektorský sbor zkušených divadelních expertů, kteří účinkujícím poradí, co a jak mají vylepšit. Zdrojem inspirace a podnětů mohou být i samotní diváci.

Festival PřeMostění organizuje Divadelní spolek Odevšad spolupracující se základní uměleckou školou, která poskytuje zázemí. Vstupné na představení je 80 korun pro dospělé, studenti platí 50 korun.

Další divadelní festival s názvem Young for young bude od 5. do 9. listopadu a uspořádá ho Městské divadlo v Mostě. Námětem devátého ročníku je společenská nesnášenlivost, rasismus, xenofobie a šikana. „Festivalové přípravy jsou momentálně v plném proudu,“ sdělila mluvčí městského divadla Lenka Krestová.

Festival, který se zaměřuje na mladé české divadelníky a mladé publikum, bude tradičně probíhat na jevištích Městského divadla v Mostě a v Divadle rozmanitostí. Na závěrečném večeru pořadatelé opět předají cenu Forever young známé divadelní osobnosti, která má za sebou obdivuhodnou kariéru, je stále činná, kreativní a mladá duchem.

V předcházejících ročnících festivalu obdrželi cenu Luba Skořepová (2010), Lubomír Lipský (2011), Květa Fialová (2012), Stanislav Zindulka (2013), Iva Janžurová (2014), Jaroslav Satoranský spolu s Evou Klánovou (2015), Boleslav Polívka a Alois Švehlík (2016), Jiří Suchý (2017) a Daniela Kolářová a Miroslav Středa (2018). Jméno letošního laureáta divadlo zveřejní v průběhu roku.