Slavnostní akt, který se na starém mosteckém hřbitově konal, byl největší v posledních deseti letech. Svědčila o tom řada významných zahraničních hostů i účast české armády, která zajistila na začátku vzpomínkové akce přelet dvou českých stíhaček L159.

Ze zajateckého tábora v dnešním Zaganu na západě Polska plánovalo původně utéct 110 metrů dlouhým tunelem v noci na 25. března 1944 asi 200 zajatých spojeneckých letců. Byli vybaveni falešnými doklady se svými fotografiemi, namnoženými mapami okolí, kompasy, uniformami přešitými na civilní obleky a byli vybaveni německými penězi. Než v táboře vyhlásili poplach, podařilo se uprchnout jen 76 letcům, většina z nich byla pochytána už krátce po útěku.

Dvanáct mužů vydávajících se za dělníky z pily nastoupilo na nádraží poblíž Saganu do vlaku a odjela k dnešní Jelení Hoře v Polsku. Čtyři z nich, Leslie Bull z Británie, Reginald Kierath z Austrálie, John Williams z Nového Zélandu a Jerzy Mondschein z Polska, se vydali na jih do tehdy okupovaného Československa.

"Při přechodu pohraničních hor byli zadrženi německou hlídkou a převezeni na gestapo v Liberci, kde byli vyslýcháni a zde se setkali s dalšími zadrženými letci. Dne 28. března 1944 opustila tato čtveřice mužů, v doprovodu gestapa, libereckou věznici a byla deportována směrem k Mostu, kde byli letci na neznámém místě zastřeleni," uvedl ČTK ředitel muzea Jan Zdiarský. Právě těmto čtyřem mužům je pomník věnován.

Jejich těla zpopelnili v mosteckém krematoriu.  "Neznáme přesně místo, kde byli zastřeleni, ale záznamy z krematoria dokládají, že se tak stalo kdesi v našem okolí," uvedl primátor Mostu Vlastimil Vozka.

Mezi hosty byla i neteř zavražděného Johna Williamse Louise Williams. "Je neuvěřitelné, že i po tak dlouhé době přetrvává v České republice vzpomínka na tyto muže," uvedla. Podle Petera Wooda, zástupce australského královského letectva v Evropě, nám tato hrůzná a tragická smrt připomíná, čeho všeho jsou lidé schopni.

Většinu peněz na stavbu pomníku dali sponzoři.