V mosteckých ulicích Rudolická a Chomutovská začala ojedinělá oprava rušné silnice. Modernizace vyvrcholí v létě výstavbou prvních samostatných pruhů pro cyklisty. Budou v obou směrech na okraji vozovky a od šedivého středu komunikace je odliší červená barva. Pro cyklisty se mají upravit i další části Mostu. Návrhy změn obsáhne vznikající generel cyklistické dopravy, který poslouží jako zásobník investic.

O konkrétních ulicích, způsobech řešení cyklodopravy se už na radnici diskutuje. „Zatím je vše otevřené,“ řekl zastupitel a člen dopravní komise Jiří Nedvěd. Komplexní dokument se má před rozhodováním představit veřejnosti. Odborná debata se vede například o umístění páteřních cyklistických tras a o cyklopruzích na vozovkách či mimo ně. „Cyklopruhy vítáme, i když zatím budou jen v krátkém úseku,“ uvedla mluvčí dopravní policie Ludmila Světláková.

Cyklisté totiž patří k nejohroženějším účastníkům silničního provozu a změny mohou zvýšit jejich bezpečnost. Loni policie řešila na Mostecku 13 nehod s cyklisty, jeden z nich zemřel. Letos do května byly čtyři havárie, všechny s lehkým zraněním.

Podle odborníka na cyklistiku Jaroslava Hrubého je třeba při stavebních investicích v dopravě myslet na kola. Varuje ale před unáhlenými zásahy za každou cenu tam, kde by městská zástavba rozvoji ekologické dopravy bránila. Problém vidí spíše jinde. „Chybějí cyklistické výpadovky ven z města,“ zmínil.

Přetížené silnice cyklistům nepřejí

Podle některých cyklistů je Most odříznutý od zbytku světa, protože silnice přetížené auty odrazují od bezpečné jízdy na kole. Chybí například cyklostezka do chemičky a na Čepirohy.

Cyklopruhy v ulicích Rudolická a Chomutovská budou pilotním projektem. V lokalitě se upraví i přechody pro chodce a u kruhového objezdu u „musky“ nově vznikne odbočovací pruh pro autobusy, aby mohly vjet přímo na most k nádraží. U konečné tramvaje ve směru k ulici Pod Lajsníkem bude nový parkovací pruh pro autobusy. Zastávky MHD zůstanou v původních místech.

Frézování ulic a pokládka asfaltu skončí v červnu, pak se položí červené cyklopruhy. Proto budou dočasně v obou směrech po krajích vyfrézované pásy v šířce 1,5 metru. Práce od 18. do 28. června omezí dopravu od Tesca k ulici Moskevská. Nejprve začne frézování, od 20. června oprava kanálových vpustí a obrubníků. Pokládka nového koberce se plánuje na 27. a 28. června.

Dopravní změny vycházejí z plánu udržitelné městské mobility schváleného zastupitelstvem. Podle něj je největším problémem cyklistické dopravy v Mostě nedobudovaná ucelená cyklistická síť umožňující bezpečný a plynulý pohyb po městě. Plán obsahuje 86 kilometrů základních cyklotras, z toho páteřních 12 kilometrů. Hovoří se například o ose na třídě Budovatelů.