Nová česká koncertní hvězda, fenomenální mostecký houslista Milan Al-Ashhab, se v Mostě setkal se svými fanoušky na první besedě, na které prozradil své plány. V srpnu má 25letý umělec koncert na festivalu v New Yorku, kde na jaře vyhrál celosvětovou soutěž, a pak ho čeká vystoupení v Berlínské filharmonii. Na podzim zahájí v Mostě nový pořad, Hudební pondělky.

Virtuos, který se ve volnu rád prochází, hraje na mobilu šachy a poslouchá black metal, už nehraje na housle deset hodin denně. Chce být víc v pohodě. „Myslím si, že cvičit více než pět hodin denně je často nerozumné,“ sdělil svému domácímu publiku, které narůstá.

Netajil, že i on měl krize, kdy celé dny netrénoval a zvažoval ukončení studia. Čas ale vše vyřešil a houslista jde dál, teď se soustředí na diplomovou práci na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

„Takovýto talent je velká vzácnost,“ řekla profesorka teplické konzervatoře Květoslava Hasilová z Mostu, která Ashhaba učila patnáct let v mostecké ZUŠ F. L. Gassmanna. „Přeji mu, aby to, co nastartoval v New Yorku, mu otevřelo cestu do světa, protože patří k málu vynikajících houslistů, kteří mají kromě virtuosní techniky i velké srdíčko,“ dodala hudební pedagožka s padesátiletou praxí, která vychovala řadu úspěšných houslistů. Ashhabovi se věnovala nejdéle, i ve svém volnu, ale nelituje toho, protože se zařadil mezi světovou elitu. „Považuji to za nejkrásnější odměnu mé pedagogické kariéry,“ svěřila se.

Inspirace Jaroslavem Svěceným

Ashhab, který dětství prožil v Izraeli, hraje od pěti let, kdy slyšel v Betlémě houslistu Jaroslava Svěceného. „Jeho koncert se mi líbil, byl pro mě inspirací,“ řekl virtuos. Tehdy pokračoval na „hudebce“ v Jeruzalémě a po přestěhování do ČR v chomutovské a rok nato v mostecké ZUŠ, kde mohla Hasilová rozvíjet jeho talent, který dozrával sklízením cen na soutěžích a v teplické konzervatoři.

Podle Hasilové je škoda, že zájemců o hru na housle na konzervatořích ubývá. Z desítek uchazečů, ze kterých se vybíralo, jsou jednotlivci. Příčinou je dřina a obvykle nízké finanční ohodnocení v běžných orchestrech.

Beseda se uskutečnila v ZUŠ F. L. Gassmanna v rámci cyklu setkání Mosty mostu, který organizuje pedagog Vilém Kunz z Vysoké školy finanční a správní. Nově jmenovaný ředitel ZUŠ David Homola chce od října obnovit tradici Hudebních pondělků. Zahájí je Ashhab s doprovodem. „Chceme dát prostor komorní vážné hudbě, začínajícím nebo už zavedeným umělcům, podle finančních možností naší školy,“ řekl Homola.

Před besedou Kunz představil handicapovanou sportovkyni a posluchačku Terezu Bártovou z Oseka, která se v Mostě připravuje na handy cyklomaraton a od náměstkyně primátora Markéty Staré dostala mostecký dres.