Tady má ložnici, tady kancelář, tady posilovnu, tady šatnu… Předsedkyně Sdružení vlastníků jednotek bloku 734 Jitka Miklišová ukazuje na vstupní rampy do paneláku, pod kterými pravidelně přespává v odpadcích 41letý bezdomovec Honza, postrach ulice. Smetí vytažené z popelnic po něm nedávno uklidili, ale čekají ho tu zas. S tulákem si zkrátka nevědí rady. „Trvá to přes rok. Potřebuje léčit,“ řekla Miklišová.

Desítky lidí popsaly všechny trable v petici předané radnici. Honza podle nich bývá pomočený, pokálený, smrdí, onanuje, močí na chodník nebo na chodbě domu, žebrá a opilý či zfetovaný se válí na zemi před vchody, kde ho míjejí i rodiny s dětmi, které mají naproti školku. Také se prý někdy chová agresivně a nadává. „Je tu riziko nákazy žloutenky,“ stojí také v petici.

Podle obyvatel nepomohly ani opakované zásahy policie či technických služeb. Po vykázání z místa a vyčištění okolí domu Honza ve svém svérázném způsobu života pokračuje.

Petice doporučuje umístění do ústavu. „Já ty lidi chápu,“ uvedla mladá žena z bytu, v němž bezdomovec kdysi spal a dostával najíst. „Snažili jsme se mu pomoct, ale on se pak rozhodl, že bude venku,“ dodala.

Drogy a nemoc

Redaktor Deníku bezdomovce u paneláku zastihl, když se vracel z města. V ruce měl pár sladkostí, deodorant ve spreji a starý mobil. Honza je vousatý, štíhlý a celkově zanedbaný podivínský muž, ze kterého je cítit rezignace a narušená osobnost. Během rozhovoru, kdy vážil každé slovo, ztrácel rovnováhu a padal dozadu. „Beru pervitin a jsem epileptik,“ řekl.

Z petice si zřejmě nic nedělá. Kritikům vzkázal, že si mají nejprve zkusit žít na ulici a pak ho soudit. „Pomoc nechci, postarám se o sebe sám,“ uvedl.

Vysvětlil, že je z Litvínova, že měl rodinné problémy, že už má jako invalida bez domova za sebou různá odborná vyšetření a že je teď jeho novou nadějí přítelkyně z Německa, kam s ní má brzy odjet. Také si prý hledá práci, konkrétně hovořil o Amazonu. Jak zvládne přijímací pohovor či život v cizině, když je zvyklý žít jako tulák závislý na drogách, pořádně nevysvětlil.

„Je to s ním složité,“ potvrdil primátor Jan Paparega, který petici probral s radními. Odbor sociálních věcí řeší bezdomovce od loňského května. Sociálka mu pomáhá při vyzvedávání invalidního důchodu a oslovila další instituce, například městský úřad v Litvínově. Opakovaně mu nabídly ubytování, ale marně. Z jedné ubytovny musel pryč, protože porušoval řád.

Volejte strážníky

Primátor v odpovědi autorům petice vyjádřil pochopení nad jejich situací, ale zdůraznil, že i přes veškerou snahu není jednoduché zajistit jim klidné bydlení. Doporučil nadále v případech potřeby volat městskou policii, která o případu ví. Pokud zjistí protiprávní jednání, nebo že Honza ohrožuje sebe či své okolí, může se vše urychlit. Dát ho do ústavu proti jeho vůli nelze.