Kromě úterních trhů je okolí mosteckého kulturního domu Repre liduprázdné. Čtyři ženy to chtějí změnit. Klára Smrčková z kavárny The Most Café, Pavlína Petržilková ze spolku Liška mazaná, Blanka Techlovská z dílny WoodMaid a Jana Jungmannová ze spolku Veřejná kulturní iniciativa Most uspořádaly na náměstí u Repre první ročník volně přístupného rodinného festivalu Vesmírný recykult.

Nové občanské iniciativě se podařilo přilákat na akci s alternativní kulturou, vzděláváním, ekologickou osvětou a kvalitním jídlem dvě tisícovky lidí. Přijeli i z Litvínova, Chomutova, Ústí nad Labem a Prahy. „Je s podivem, jak velké množství lidí dorazilo a jak dobře byli naladěni,“ sdělila Techlovská.

Celodenní festival ve středu 8. května nabídl za slunečného počasí hlavně koncerty začínajících místních kapel, divadelní představení, aktivity s tříděním smetí a tvořivé dílny recyklující odpadní materiály, například starý textil. Návštěvníci zaplnili i Repre, kde byly v přízemí umělecké stánky a mobilní planetárium. Otevřelo se také stálé planetárium v kopuli Repre. „Jsem ráda, že centrum Mostu takto žije. Takových akcí by tu mělo být víc,“ prohlásila 54letá návštěvnice Zdeňka z Mostu.

Podle Jungmannové má okolí Repre velký potenciál pro pořádání společenských akcí. „Cítíme, že je potřeba, aby se tu lidé setkávali a místo začalo žít svou vlastní energií,“ uvedla.

Festival navázal na loňský nultý ročník, který se konal v září v menším měřítku a kvůli sychravému počasí měl nižší návštěvnost. Skupinka žen se pak rozhodla, že termín přesune na květen a udělá z toho tradici.

Trávit čas v centru

Festival chtějí zorganizovat i v příštím roce. „Samozřejmě nevíme, jak bude probíhat rekonstrukce kulturního domu Repre. Třeba se na přechodnou dobu přesuneme do parku Střed, ale určitě chceme pobývat hlavně v centru a naučit tu lidi trávit venku volný čas,“ přiblížila Jungmannová.

Podle ní veřejné prostranství u Repre nabízí oproti 1. náměstí další možnosti vyžití. „Hlavně se vracíme k tomu, co tu bylo běžné v době, kdy se Repre postavilo a otevřelo. Tady probíhaly třeba promenádní koncerty. Korzu, které je tu vybudované, chceme vrátit náplň,“ dodala.

Na festivalu se proto představili žáci uměleckých škol, hudební skupiny a Nadace Proměny spolupracující s městem na projektu rekonstrukce parku Střed. Letos k vyšší návštěvnosti pomohlo příznivé počasí a vyšla i sázka na státní svátek uprostřed týdne, kdy byly zavřené hypermarkety a lidé hledali společnost.

Spojení nekomerčního festivalu s ochranou životního prostředí ocenili. „To nám udělalo nesmírnou radost,“ zhodnotila Techlovská. Řada návštěvníků v anketě sdělovala, kde by v Mostě uvítala další nádoby na tříděný odpad. Výsledek mapování ulic se vyhodnocuje a má být základem pro dialog s radnicí, která festival podpořila. Občanská iniciativa by v budoucnu ráda otevřela další ekologická témata, například téma vody a budoucnost řeky Bíliny.

Rodinný festival Vesmírný recykult v Mostě
Spojuje význam slov "recyklace" a "kultura". Navazuje na celosvětový trend, kdy lidé, kterým není lhostejné, jak se v daném místě žije, pořádají na sousedské bázi alternativní kulturní akce. Název VESMÍRNÝ vznikl spoluprací s městskou knihovnou provozující planetárium. Akce vzbudila zájem o Repre a jeho okolí.