V Mostě vzniká nový spolek. Bude hájit zájmy Mostečanů, kteří od jara upozorňují na větší hluk z autodromu. Občanskou iniciativu mají podpořit hlavně stovky lidí ze Souše a okolí. Spolek připraví své požadavky pro jednání s autodromem a úřady. Pokud se situace nezlepší a autodrom bude obyvatele nadále rušit, spolek podá k soudu žalobu. Mostecký deník to zjistil na shromáždění části nespokojených obyvatel, kde projednávali další postup. „Autodrom je v obytné zóně a nesmí nás omezovat. Poté, co prodloužil provozní dobu, se hluk stal nesnesitelným. Naše aktivita proti němu rozhodně nevyšumí," zaznělo v diskuzi.

Zástupci zakládané organizace přijdou v září na zasedání městského zastupitelstva, kde upozorní politiky, že se problém týká celého Mostu a zdraví jeho obyvatel. Lidé z domů v Souši a pod Resslem nemají klid ani v neděli a o svátcích, kdy se na autodromu také jezdí. Řev motorů proniká i do domů a omezuje komunikaci v rodinách.

Podle dostupných informací dosavadní měření hluku překročení hygienických limitů neprokázala. Kritici se s tím nemohou smířit. Argumentují tím, že hladina hluku je zprůměrována za 24 hodin, což nahrává autodromu. Nyní čekají na výsledky nového měření.

Skupina obyvatel si na nadměrný hluk stěžovala v červnu na zasedání zastupitelstva. Primátor Jan Paparega stížnosti projednal 13. července s generálním ředitelem autodromu Jiřím Voloveckým. „Seznámil jsem jej s tím, že daný stav, kdy je závodní dráha autodromu v provozu do 20 hodin každý den, je pro občany našeho města nepřijatelný," oznámil primátor. Ředitele požádal, aby byl provozní řád autodromu upraven a aktivity tam končily do 18 hodin. Primátor, který věří, že požadavek bude akceptován, čeká, jak se k tomu vyjádří představenstvo společnosti.

Podle Paparegy by bylo vhodné vybudovat protihluková opatření. Mluvčí autodromu Lada Laiblová včera potvrdila, že se zpracovává studie. Město, které nedávno s autodromem uzavřelo memorandum o spolupráci, prověří, zda lze sehnat na protihluková opatření dotaci.