Proč si přiděláváš starosti, proč si raději neodpočineš, říkali mu. On se nedal. Chce, aby senioři byli aktivní. Věří, že pohyb jim prodlouží život a budou se cítit lépe. Proto vytváří Sportovní klub seniorů, první svého druhu v regionu, raritu. „To, jak se senioři stravují, neovlivním, ale mohu jim ukázat, že sport má i ve vyšším věku příznivý vliv na zdraví," říká Josef Houška, který prodělal operaci kyčlí, ale díky činorodosti a pohybu je fit.

NOVINKA: SKS Sportovní klub seniorů je pro lidi starší 60 let. Nemusí být bývalými sportovci. Neplatí žádné členské příspěvky. Přihlásit se mohou v Klubu seniorů v Mostě, ulice Javorová 3107 (přízemí paneláku „hokejka")

Nový sportovní klub má zahájit činnost v lednu 2017. Nebude samostatnou organizací, vzniká jako součást Klubu seniorů Most, financovaném městem. Houška již chystá pravidelný program s pohybovými aktivitami a jedná s různými sportovními institucemi o dlouhodobé spolupráci. Z budoucí nabídky mohou senioři ochutnat na přelomu září a října při Týdnu otevřených dveří, kdy si vyzkoušejí některé sporty v pěti střediscích.

Sportovní klub má sdružovat aktivní lidi starší šedesáti let. Z počátku se očekává zájem desítek seniorů a zaměření na všestrannost. Klíčové pro rozjezd ve velkém bude první pololetí.

Členské příspěvky se platit nebudou, podmínkou je ale členství v Klubu seniorů, který již navštěvuje přes tisíc obyvatel Mostu a do kterého se lze přihlásit. Sportovci budou reprezentovat klub a město Most na regionálních i celostátních závodech, například Letních hrách seniorů.

TRENÉR Z PIVOVARU

Josef Houška je rodák z Toušeně u Prahy. Na sever Čech se přistěhoval s rodiči po válce při osídlování pohraničí. Pracoval jako elektrotechnik. V 70. letech stál u zrodu mosteckého, plně automatizovaného pivovaru v Sedleci u Mostu, tehdy nejmodernějším v republice. Byl aktivním sportovcem, hrál i národní házenou a fotbal za Baník Most. Po „sametové revoluci" založil jako trenér 1. stupně soukromou Fotbalovou školu Most, se kterou v 90. letech třikrát vyhrál prestižní mezinárodní turnaj Holland Cup v Nizozemsku, kde se setkávají nejlepší mládežnické týmy z celého světa.

Loni zorganizoval místní bowlingovou ligu seniorů a měla úspěch. Na podzim začne na Benediktu její druhý, rozšířený ročník. Účastní se stovka soutěžících. První závody v bowlingu budou 19. a 20. října. Loni v kategorii žen vyhrála Eliška Chocholoušková, v kategorii mužů Jiří Topinka a z družstev zvítězil tým Náhodná sešlost.

Týden otevřených dveří pro aktivní seniory

Pátek 30. září: Středisko volného času Most, od 10 hodin střelba ze vzduchovky, stolní hokej…

Pondělí 3. října: Aquadrom, od 10 hodin minigolf

Úterý 4. října: hala TJ Lokomotiva, od 10 hodin badminton s trenérem

Středa 5. října: Benedikt, od 9.30 hodin bowling s trenérem

Čtvrtek 6. října: Taneční studio Kamily Hlaváčikové (bývalé CVČ), od 14 do 16 hodin ukázky a nácvik tance

(sraz vždy 15 minut před začátkem, nutné vždy vhodné oblečení a obuv)