Ve 13 hodin by mělo v největším sálu mostecké radnice usednout všech 45 zastupitelů. Každý už má připravené místo s jmenovkou, myší k počítači, hlasovací kartou a skleničkou pro minerálku. Vítězné hnutí Severočeši Most, které sedí úplně vzadu a má nejlepší rozhled, dosud neoznámilo kandidáta na primátora. Hovoří se hlavně o dvou jménech: poslanec za ANO a bývalý primátor Vlastimil Vozka (60 let) a advokát Jan Paparega (33 let), oba Severočeši Most. 

Fotografie všech nových zastupitelů najdete ve fotogalerii tohoto článku.

Jak bude jednání probíhat?

Tři hodiny před zasedáním si zastupitelé přijdou do sálu pro osvědčení o zvolení. Pak se budou fotit. Jejich oficiální portréty se objeví například na webu města a úřední desce. Ve 13 hodin se do sálu vrátí na ustavující zasedání, na které čeká zejména 17 tisíc voličů, kteří se zúčastnili voleb.  

Do zvolení nového primátora zastupitelstvem povede jednání náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Zastupitelé nejprve složí slib. Po úvodních formalitách se určí počet náměstků primátora (dosud byli tři) a členů městské rady (dosud jich bylo jedenáct). Pak bude volba primátora, jeho náměstků a určení statutárního zástupce primátora. Následuje volba radních.

Nový primátor poté vyzve zastupitele k hlasování o návrhu odměn členů zastupitelstva, rady, výborů a komisí.

Tím skončí personální část programu a politikům začne běžná práce. Musí řešit například financování hipodromu a novinky v MHD. V závěru bude prostor pro diskuze zastupitelů a občanů.

Rozložení sil Vítězem voleb v Mostě se stalo hnutí Severočeši Most, má 18 zastupitelů. Druhé Sdružení Mostečané Mostu má 10 zastupitelů, třetí ANO 6 zastupitelů, čtvrtá KSČM 5,  pátá ČSSD 3 a šestá ODS 3. Očekává se, že Mostu bude vládnout koalice Severočeši Most-ANO-KSČM. Tito partneři nedávno oznámili, že uzavřeli dohodu. K volbám v Mostě přišlo jen 32 procent voličů. V roce 2010, kdy drtivě vyhrálo Sdružení Mostečané Mostu a získalo nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, byla volební účast 39 procent. Podrobné zpravodajství o volbách a diskuze čtenářů najdete i zde.